Tvrdia, že aj keď minimálna mzda vzrástla dvakrát rýchlejšie ako priemerná a štyrikrát rýchlejšie ako produktivita práce, tak to je skresľujúci pohľad. Vraj sme mali na Slovensku nízku minimálnu mzdu a len dobiehame ostatné krajiny. Jej rýchly rast tak nie je nič zvláštne a ešte máme priestor na ďalšie zvyšovanie. Napríklad odborári stále snívajú o budúcoročnej minimálnej mzde 656 eur.
V skutočnosti má Slovensko našliapnuté na to stať sa krajinou s druhou najvyššou minimálnou mzdou na svete. Ak chceme porovnávať výšku minimálnej mzdy medzi krajinami, nemôžeme porovnávať jej absolútnu hodnotu. To, že má Slovensko minimálnu mzdu 580 eur a Nemecko 1557 eur, vám nič nepovie o tom, či to politici s jej zvyšovaním náhodou neprehnali. Výšku minimálnej mzdy je preto potrebné vztiahnuť k celkovej mzdovej úrovni v danej krajine. Napríklad k priemernej mzde.
Pri takomto pohľade zistíte, že v roku 2019 tvorila minimálna mzda v Nemecku 36 percent z priemernej mzdy a na Slovensku to bolo 48 percent. Z toho vyplýva, že ani naplánované zvýšenie nemeckej minimálnej mzdy o 11,7 percenta neznamená, že sa k slovenskej úrovni minimálnej mzdy čo i len priblíži. Tento nárast je navyše rozdelený na štyri fázy, pričom posledná bude v polovici roka 2022. Viac sa dočítate v Denníku E.
ma7.sk/ dennikn.sk
Toto ste už čítali?
Súťaž na nové logo Žitnoostrovského osvetového strediska v Dunajskej Strede
Si kreatívny a chceš, aby sa tvoje dielo používalo pri...