Back to top

Cestovný pas, občiansky či vodičský preukaz. Za doklady si v novom roku priplatíme

Publikované: 1. január 2024 - 12:32
Konsolidačný balík, ktorým sa menia niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, prináša okrem iného zvýšenie súdnych a správnych poplatkov. Zvýšenie schválila minulý týždeň vláda a Slováci si priplatia za vybavenie pasov, občianskych preukazov aj vodičákov.
Cestovný pas, občiansky či vodičský preukaz. Za doklady si v novom roku priplatíme

Poplatky sa zvýšia od 40 do 54 percent. Zámerom úpravy je valorizácia sadzieb vybraných poplatkov. Väčšina z nich sa naposledy menila skôr ako pred zavedením eura na Slovensku, čo bolo v roku 2009.

Peniaze navyše si musíme pripraviť aj pri prepise auta alebo pri vydávaní zbrojného preukazu. Hlbšie do peňaženiek siahnu aj tí, ktorí napríklad plánujú svadbu alebo aj potrebujú previezť zosnulú osobu z cudziny na Slovensko.

Za občianky preukaz do apríla budúceho roka zaplatíme 4,50 eura, po novom to bude 7 eur. Za vybavenie vodičského preukazu zo 6,50 eura suma stúpne na 10 eur. Cestovný pas vydaný štandardnom čase (približne 1 mesiac) stojí 33 eur, po novom zaň zaplatíme 50 eur. Vydanie zbrojného preukazu z 30 eur stúpne na 45 eur.

Zdvihnú sa aj poplatky pri vydaní osvedčenia o evidencii vozidla zo 6 eur na 10 eur. Štandardná tabuľka s EČV bude po novom stáť 25 eur, čo je o 8,50 eura ako sa platí teraz. Aj za voliteľnú tabuľku si priplatíme. Zo 165,50 eura stúpne jej cena na 250 eur.

Vybaviť si pas, či iný doklad je najlepšie stihnúť do apríla budúceho roku.

Pre lepšie a rýchlejšie vybavenie sa odporúča zarezervovať si termín v systéme pre rezervácie od ministerstva vnútra.

Ministerstvo vnútra je po technickej stránke pripravené zabezpečovať naďalej chod a vydávanie všetkých dokladov. Situáciu s chýbajúcimi čistopismi vyriešilo podpisom dodatku zmluvy. Informoval o tom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Po mojom predchodcovi sme prišli do situácie, kedy MV SR nebolo schopné zabezpečiť dostatok čistopisov na vydávanie vodičských preukazov pre ľudí, ktorým končili takzvané ružové preukazy. Podpísali sme dodatok, ktorý nám umožní túto situáciu vyriešiť,"

- priblížil minister.

Šéf rezortu oznámil tiež navýšenie platov pre 395 zamestnancov oddelení dokladov.

„Podarilo sa nám s ministerstvom financií vyjednať na budúci rok pre týchto ľudí takmer 900 tisíc eur. Títo zamestnanci budú preradení z druhej do tretej platovej triedy," vyhlásil.

ma7.sk/cas.sk6/pravda.sk

Toto ste už čítali?

Cookies