Back to top

Cestovný ruch na Slovensku ožíva

Publikované: 25. február 2024 - 15:14
Vývoj cestovného ruchu počas roka 2023 sa niesol najmä v znamení trendu návratu zahraničnej klientely, ich návštevnosť v súhrne za rok vzrástla takmer o tretinu, na Slovensku sa ubytovalo sa 2,1 milióna cudzincov.
Cestovný ruch na Slovensku ožíva

Na Slovensku sa počas roka 2023 ubytovalo 5,7 milióna hostí, bol to druhý najvyšší počet za posledných 23 rokov. Najviac, vyše 1,3 milióna návštevníkov, sa ubytovalo v Bratislavskom a Žilinskom kraji. K rekordnej návštevnosti z roku 2019 sa ako jediný priblížil Žilinský kraj. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad.

Návštevnosť vzrástla takmer o pätinu (o 18,5 percenta). Na to, aby sa podarilo návštevnosť dotiahnuť na rekordný turisticky najúspešnejší rok 2019, chýbalo ubytovateľom ešte 11 percent (707-tisíc) hostí. Naďalej takmer dve tretiny (3,6 milióna hostí) celkovej návštevnosti, tvorili v roku 2023 domáci turisti. Domáca návštevnosť medziročne vzrástla dvojciferne (o 13 percent) a počet ubytovaných obyvateľov Slovenska sa priblížil rekordom z roku 2019 tesnejšie ako zahraničná klientela, chýbalo už len osem percent domácich hostí.

Návrat zahraničnej klientely

Vývoj cestovného ruchu počas roka 2023 sa niesol najmä v znamení trendu návratu zahraničnej klientely, ich návštevnosť v súhrne za rok vzrástla takmer o tretinu, na Slovensku sa ubytovalo sa 2,1 milióna cudzincov. Ani nárast však nedokázal úplne vymazať prepady zahraničnej návštevnosti z predošlých troch rokov poznačených pandémiou, do hodnôt spred pandémie chýbalo ešte takmer 400-tisíc (16 percent) hostí spoza hraníc.

Regióny sa od seba líšili len mierou zaostávania počtu hostí za najúspešnejším posledným predkovidovým rokom 2019. Jediný kraj, ktorý sa vlani dostal takmer na hodnoty z roku 2019, bol Žilinský kraj. Naopak, v Nitrianskom a Trenčianskom kraji chýbalo ešte približne 20 percent hostí. Najnavštevovanejšími regiónmi v roku 2023 boli Bratislavský a Žilinský kraj s približne 1,3 miliónmi turistov. Kým v Bratislavskom kraji bolo 6 z 10 návštevníkov zo zahraničia, v Žilinskom kraji dominovala domáca klientela. Miliónovú hranicu počtu návštevníkov prekročil rovnako aj Prešovský kraj.

Obnovený záujem o cestovný ruch

V decembri minulého roka navštívilo ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku 373-tisíc hostí. Dosiahnutá návštevnosť takmer o 13 percent prekonala čísla z rovnakého obdobia predchádzajúceho roka. V porovnaní s turisticky úspešným rokom 2019 však v hoteloch a penziónoch chýbalo stále vyše 14 percent hostí, čo v absolútnych číslach predstavovalo viac ako 61-tisíc návštevníkov. Hostia strávili v hoteloch a penziónoch 841-tisíc nocí, priemerná doba pobytu predstavovala 2,3 noci.

 V štruktúre ubytovaných hostí tvorili takmer dvojtretinový podiel domáci návštevníci. Ich celkový počet sa medziročne zvýšil o viac ako 12 percent a dosiahol 239-tisíc ubytovaných. Zahraničných hostí oproti minulému roku pribudlo o 13 percent, ubytovacie zariadenia na Slovensku využilo 134-tisíc cudzincov. Z regionálneho hľadiska, medziročne rástla návštevnosť vo všetkých krajoch, ale len Žilinský kraj prekonal aj hodnoty návštevnosti roka 2019. K novému rekordu prispeli najmä cudzinci.

ma7.sk/TASR

Toto ste už čítali?

Cookies