Back to top

Cestovný ruch na Slovensku rástol aj v lete

Publikované: 22. november 2017 - 15:08
Letná turistická sezóna v roku 2017 bola úspešná a prekonala rekordnú návštevnosť z leta minulého roka. Počas prvých ôsmych mesiacov prišlo na Slovensko už 3,71 miliónov návštevníkov, čo predstavuje približne o 300-tisíc viac hostí ako vlani. Návštevníci u nás strávili viac ako 10 miliónov prenocovaní.

 „Cestovný ruch je momentálne vo veľmi dobrej kondícii. Potvrdzuje, že je odvetvím, ktoré prináša hodnoty. Dáva ľuďom prácu, keďže vo všetkých kútoch našej krajiny zamestnáva viac ako 300-tisíc ľudí a prináša množstvo zábavy a oddychu. Verím, že sa nám podarí udržať nastúpený trend a zachováme si priazeň turistov,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

 Počet ubytovaných návštevníkov na Slovensku sa počas letných mesiacov zvýšil v medziročnom porovnaní o 8,2 %. To je nárast o viac ako 130-tisíc hostí, čím sme udržali trend rastu. V hlavnej sezóne navštívilo Slovenskú republiku približne 1,75 milióna hostí, ktorí tu strávili viac ako 5,4 miliónov prenocovaní s priemernou dĺžkou pobytu 3,1 nocí. Prevládali domáci návštevníci, ktorí predstavujú 56,6% spomedzi všetkých turistov.  Dynamicky sa vyvíjal aj počet zahraničných hostí, ktorých sa u nás ubytovalo o 8,3℅ viac ako vlani. Slovensko prilákalo počas leta najviac návštevníkov najmä z Českej republiky, ktorí tvorili jednu tretinu všetkých zahraničných hostí. Nasledovali návštevníci z Poľska, Nemecka, Maďarska a Rakúska.

 Najnavštevovanejším regiónom leta 2017 bol Bratislavský kraj, v ktorom turisti strávili 1,1 milióna prenocovaní. Najrýchlejšie tempo rastu návštevníkov zaznamenal Trnavský kraj (+18,7 %) a z pohľadu prenocovaní Nitriansky kraj (+29,5 %). Najväčšími lákadlami boli najmä oblasti s možnosťami turistiky v okolí Popradu, Liptovského Mikuláša či Žiliny. Návštevnosť sa počas leta prirodzene sústreďovala aj do regiónov s termálnymi kúpaliskami a akvaparkami v okolí Nových Zámkov, Dunajskej Stredy, Senca či Piešťan. V neposlednom rade patrili medzi najnavštevovanejšie aj hlavné mesto Bratislava, Trenčín, Nitra, Bardejov, Košice alebo Banská Štiavnica a Banská Bystrica.  

Zdroj: telecom.gov.sk

Toto ste už čítali?

Cookies