V oznámení to uviedol Európsky parlament. Spotrebitelia sa tiež môžu rozhodnúť, že nebudú ku každému zakúpenému zariadeniu dostávať novú nabíjačku.
Európsky parlament a členské štáty prijali príslušné právne predpisy v roku 2022
Rovnaké pravidlá budú platiť aj pre notebooky, ale až od 28. apríla 2026. Výnimku z nariadenia potom majú zariadenia, ktoré sú príliš malé na to, aby obsahovali port USB-C. Medzi tie patria napríklad šikovné hodinky.
Predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa Anna Cavazziniová uviedla, že zavedenie jednotnej nabíjačky znamená rozhodný krok smerom k pohodliu spotrebiteľov a zodpovednosti voči životnému prostrediu.
"Cieľom týchto pravidiel je vyriešiť problém ton odpadu, ktorý každoročne vzniká pre vyradenie nabíjačiek, a ušetriť domácnostiam v EÚ odhadom 250 miliónov eur (6,3 miliardy Korún) tým, že sa každoročne odstránia zbytočné nákupy nabíjačiek,"
- uviedla Cavazziniová. Európsky parlament bude pozorne sledovať, ako sa výrobcovia prispôsobia zmenám.
Rozhodnutie výrazne ovplyvňuje najmä firmu Apple
Výrobcovia elektronických zariadení na čele s americkou firmou Apple sa dlho bránili snahám EÚ o štandardizáciu technológie nabíjania, napísal server Euronews. Rozhodnutie výrazne ovplyvňuje najmä firmu Apple, ktorá pri svojich prístrojoch používa vlastný adaptér nazvaný Lightning.
Pri nových zariadeniach už ale prešla na USB-C. Apple pôvodne pravidlá spochybňoval s odvolaním sa na obavy z negatívneho vplyvu na inovácie.
Podobné nariadenie ako v EÚ platí aj v Indii, ktorá je druhým najväčším trhom so smartfónmi na svete. Port USB-C v Indii musia mať všetky šikovné telefóny a tablety. O zavedení jednotného nabíjacieho portu USB-C uvažujú tiež Británia a Turecko.
ma7.sk/noviny.sk
Toto ste už čítali?
Super tekvicové popoludnie v materskej škole
Materská škola - Óvoda na Széchenyiho ul. v Dunajskej...
Degustačná večera s ochutnávkou remeselných pív
Doprajte si príjemné chvíle s partnerom či v spoločnosti...