Nachádzate sa tu

Charitatívny beh už v nedeľu

Toto ste už čítali?

Publikované: 2018, september 25 - 11:14 | Šport
ZOC MAX usporadúva už po tretí raz MAX RUN – charitatívny beh. Iniciátorom podujatia je vedenie obchodného centra, ktorí za pomoci Žitnoostrovského Marathon clubu a Slovenského červeného kríža zrealizujú 30. septembra jeho tretí ročník.
Charitatívny beh už v nedeľu

Určite si mnohí spomínate na Zsoltiho z minuloročného behu, ktorý pokoriac svoju chorobu, bol prítomný celý deň na súťaži a až do konca fandil bežcom. Vtedy 313 registrovaných bežcov prispelo Zsoltimu a jeho rodine sumou 3113 eur na nákup zdravotnej postele, ktorá im dodnes uľahčuje život.

V tomto roku ide podobne o chlapca so svalovou dystrofiou. Tiborko, ako aj Zsolti, prišiel na svet ako zdravé dieťa. Nesmiernemu šťastiu rodičov sa však  po ôsmich mesiacoch postavili do cesty zdravotné problémy dieťaťa, prišli na rad mnohé lekárske vyšetrenia. Rodičom oznámili diagnózu – svalová dystrofia, ktorí sa stále nádejali, že tento stav možno ešte zvrátiť. Tiborko sa napriek ťažkostiam naučil chodiť, avšak po tretích narodeninách začal strácať svoju energiu. Napriek sile vôle, žiaľ, sa v šiestich rokoch dostal na invalidný vozíček. Do školy začal chodiť so svojimi rovesníkmi, mamička s vypätím síl chcela dosiahnuť, aby Tiborko necítil žiaden rozdiel v porovnaní so svojimi rovesníkmi a do trinástich rokov veku ho odviezla všade, kamkoľvek to bolo možné. Teraz má však zlomené obe nohy, čo na celý rok pripútalo Tiborka k posteli, a teda sa mu rapídne pohoršil jeho stav, dokonca sa mu  raz zastavilo aj srdce  a dýchanie a bolo ho treba znova oživovať. Prešiel mnohými terapiami, odvtedy sa o neho stará jeho mama doma, dáva mu jesť cez katéter a dýcha pomocou prístroja.

Ako vieme, Tiborkov stav je veľmi vážny a nezvratný, avšak rodine pomôže suma získaná z podujatia na krytie nákladov spojených s jeho starostlivosťou. Tiborko s nami, žiaľ, už nikdy nepobeží. Nech je pre nás vzorom jeho snaha žiť a dajme nádej jeho rodine účasťou na behu 30. septembra pre dobrý cieľ. Chorého chlapca môže ktokoľvek podporiť, nezávisle od toho, či pobeží, či len navštívi toto podujatie.

Trať bude dlhá 2,5km, 5km a  10km. Malé deti budú bežať na dráhe dlhej 250m. Pre ne si SPARTAN KIDS oddiel pripravil prekážkovú dráhu, maľovanie na tvár a v priebehu dňa sa bude losovať aj tombola. Registrácia bude ráno na parkovisku pred ZOC MAX a začne ráno o 8:30. Štart detí sa očakáva o 9:30, dospelých o 10:00. Štartovné detí: 2,50 eur, dospelí: 5 eur.

Registrovať sa možno na www.pretekaj.sk, kde si každý bežec zvolí trať. Okrem toho sa bude dať zaregistrovať aj na mieste v deň behu, všetci účastníci dostanú občerstvenie a zľavové kartičky. Registrácia oprávňuje aj na účasť na tombole, ktorá sa začne losovať po skončení behu.

Bežme spolu zaTiborka, ktorý s nami, žiaľ, nemôže bežať. Nech je radosť z pohybu aj radosťou z pomoci.  Všetkých záujemcov vítame!

(fi)