S dr. jur. Mészáros Katalin sme sa rozprávali o tréningu, ťažkostiach a súťaži.
- Myslím si, nie som jediný, kto sa pýta: ako príde na um právnikovi, aby sa zúčastnil súťaže v bodybuildingu?
- Nie, otázka naozaj nie je ojedinelá. Mnohí sa prekvapia, keď začujú, že v civile som právnička – športovci aj nešportovci. Pre mňa je ale dôležité, aby zmizol ten falošný obraz, podľa ktorého „svalnáči” určite nie sú múdri, len o svaly sa starajú. Mám veľa takých známych, ktorí sú učení, predsa si za relax zvolia činky, hoci aj ako amatérski športovci. Bolo by dobré odbúrať tento predsudok, že k činkám netreba mozog, alebo že učení ľudia nezačnú robiť takýto tvrdý šport.
- Čo vás motivovalo, aby ste sa stali bodybuilderom?
- O mne treba vedieť, že príroda mi dala silnejšiu stavbu tela, vždy som bola náchylná na priberanie. Od tínedžerských čias som sa dosť natrápila – skúšajúc rôzne diéty som zhadzovala kilogramy, ktoré sa časom vždy vrátili – vtedy som sa ešte nesnažila svoju vysnívanú postavu docieliť športom. To zašlo až tam, že po skončení vysokej školy – aj vďaka mnohým stresom – som zašla do krajnosti, bola som až pritenká, čo sa mi už nepáčilo. Vtedy, okolo roku 2011 som sa začala venovať fitnesu, aby som dosiahla postavu podľa svojich predstáv. Začala som s pomocou trénera – vtedy ešte v Šamoríne, kde som žila -, ktorý mi zostavil stravu a systém tréningov. Dá sa povedať, že po získaní diplomu som celkom zmenila životný štýl, po polročnom intenzívnom tréningy s činkami som získala postavu svojich snov.
Po Bratislave som sa dostala pracovne do Dunajskej Stredy a zmenila som aj trénera. Zoznámila som sa s Méry Zolim, ktorý vo mne videl telesné danosti a to, ako prísne dodržiavam životosprávu, ako vážne beriem tréningový plán. Po čase mi navrhol, že by som mohla vyjsť aj na pódium, že by sa mi oplatilo súťažne sa venovať bodybuildingu. Aj by sme boli začali prípravu, ale som otehotnela. Myslela som si, že človek má život aj predtým, aj potom, teraz som sa venovala len malému, prestala som trénovať – aj som pribrala 25 kíl. Osem mesiacov po narodení syna som znova začala diétu a cvičenie.
Najprv som sa koncentrovala na to, aby som získala späť svoju postavu, a potom ma začalo zaujímať aj naberanie svalstva. Katona Heni mi pomohla vrátiť moju postavu, ona už súťažila, videla som, koľko a aká ťažká práca je spojená s prípravou na súťaž, ale aj to, aký je východiskový bod, čo sa dá dosiahnuť. Myslím si, vtedy ma naozaj chytila predstava bodybuildingu. O pol roka som nebola jej chránencom, ale tréningovým partnerom.
- Ako ste prišli do styku so súťažením?
- V tom čase prišiel znova do obrazu Méry Zoli, ktorý ma vyhľadal s tým, že organizácia WBPF ešte na Slovensku nemá členskú organizáciu, čo by bolo dobré zaregistrovať a rozbehnúť. Využijúc moje právnické vedomosti som pomohla v príprave, rozbehu, potom popri Zolim, ktorý je jej predsedom, som sa stala podpredsedníčkou. Po registrácii sme mali tú česť, že sme dostali právo zorganizovať na Slovensku Majstrovstvá Európy. Pritom vyvstala aj otázka, že ak je súťaž tu, ja zas trénujem, pričom aj držím diétu, mohla by som nastúpiť do súťaže v máji 2018. Tak som ako podpredseda pomáhala s organizáciou a zároveň som sa pripravovala ako súťažiaca.
- Čo treba o takejto súťaži vedieť?
- Ak sa podarí organizácia, všetko prebieha precízne, potom by si jeden outsider ani nemyslel, koľko práce za tým je. Treba vedieť, že je veľa kategórií, súťažia ženy a muži, juniori a dospelí. Ja v prvom rade poznám ženskú súťaž, povedala by som v skratke. Podľa úrovne rozvoja svalstva sú kategórie model physique, sport physique, athletic physique, ale aj fitness physique. Tá posledná je pre divákov najzaujímavejšia, keďže ženy neukážu len svoje svaly, ale naučia sa aj nejakú choreografiu, v ktorej sú aj jemnejšie, tanečné prvky. Ďalej sú kategórie na základe výšky či veku. Existuje aj jedna „svalová” kategória, do ktorej sa hlási čoraz menej súťažiacich - v májovej dokonca nikto. V mojej kategórii, Lady model physique +165 súťažili len Ukrajinky. O nás sa oplatí vedieť, že športová minulosť oboch krajín sa nedá porovnať s inými členskými organizáciami, ani prejav dám sa nedá porovnať. Sú veľmi trénované, vedia sa dobre hýbať, dobre sa „vedia predať”. Takto – niet čo prikrášľovať -, skončila som len na siedmom mieste. V každom prípade vidím, že pred troma rokmi som do pôrodnice išla s 95 kg, na súťaži som mala 65 kg. Som hrdá, čo sa mi podarilo, na to, že som sa mohla zúčastniť majstrovstiev Európy. Najprv som sa samozrejme, musela kvalifikovať, kde som mala lepšie výsledky – jedno štvrté a jedno piate miesto.
Keď už je reč o súťaži, ktorú som spoluorganizovala, chcela by som uviesť, že nám mnohí pomáhali. Každému by som sa chcela poďakovať, zvlášť tajomníčke WBPF Slovakia, Kocsis Lise. Študentka Lisa bola obrovskou pomocou. Keďže výborne hovorí viacerými jazykmi, bola základným pilierom pre zahraničné vzťahy. Pre mňa ako podpredsedníčku bolo veľkou cťou, že organizáciu Majstrovstiev Európy sme boli svetovou organizáciou WBPF vyznamenaní.
- Aké je ťažké sa pripraviť na súťaž?
- Sú mnohí, ktorí začnú chodiť do telocvične, potom si po dvoch – troch mesiacoch myslia o sebe, že sú fitnes modelmi. Kto však prípravu berie vážne, pre neho je to veľká fyzická a psychická záťaž. Ako outsider som si aj ja myslela, že to nič nie je, ale ako účastníčka som už zistila, že je to veľká výzva. Som štastlivec, lebo popri tom, že pri mne stála moja rodina a kolegovia, veľkou pomocou mi bol Méry Zoli a jeho manželka, Bata Szilvia. Obaja sú úspešní súťažiaci, ktorí vedia, akú vytrvalosť si príprava vyžaduje. Stáli pri mne ako tréneri, ľudia, priatelia, podporovali ma a veľa mi pomohli. Je dobrý pocit vedieť, že keď to už chceš vzdať, je niekto, kto má skúsenosti a vie ťa nahovoriť, aby si pokračoval a dotiahol do konca, čo si začal. Za veľa im ďakujem.
Po získaní skúseností môžem povedať, ak si zo seba vydal maximum a získal si všetko, čo si chcel, nemáš si čo vyčítať – nezávisle na tom, aký výsledok si dosiahol. Kto sa postaví na pódium, ten už vyhral.
- Na Mészáros Katalin, podpredsedníčku organizácie, by som mal ešte jednu otázku. Viete si aj v budúcnosti predstaviť v Dunajskej Strede súťaž v bodybuildingu?
- Už pred Majstrovstvami Európy sme uvažovali, či sa môžu uskutočniť v Dunajskej Strede. Potom vziať do úvahy viacero faktov, rozhodli sme sa pre X-Bionic v Šamoríne. Vyhovoval požiadavkám majstrovstiev Európy – pre športovcov je vhodne vybavená kuchyňa, ubytovanie a tréningové možnosti a infraštruktúra. Viem si však v budúcnosti predstaviť, aj sa vynasnažíme, aby sme v našom meste zorganizovali regionálnu alebo aj celoslovenskú súťaž.
Fotky: archív Mészáros Kataliny
Toto ste už čítali?
Karate klub Seishin uzavrel tohtoročnú súťažnú sezónu na súťaži Újbuda Cup
Vo svojej poslednej tohtoročnej súťaži sa zúčastnila 13...