ŽIVOT OD VÝPLATY K VÝPLATE
Na hranici chudoby sa ocitlo asi 640-tisíc ľudí. Sú medzi nimi najmä rodiny s dvoma a viac deťmi, mladí ľudia, nezamestnaní, ale aj pracujúci, ktorí žijú od výplaty k výplate. Na tlačovej besede na to upozornila predsedníčka Slovenskej siete proti chudobe Anna Galovičová.
Slovensko podľa nej dostatočne proti chudobe nebojuje. „Treba investovať do sociálneho ochranného systému, budovať inkluzívnu spoločnosť a pochopiť, že sociálna politika je investícia, a nie strata,“ konštatovala. Na Slovensku sa podľa Galovičovej chudoba individualizuje, čiže prevláda názor, že za chudobu si môže človek sám. „Je nutná zmena myslenia,“ zdôraznila.
DLHODOBO NEZAMESTNANÝCH 300-TISÍC ĽUDÍ
Bojovať proti chudobe by mali podľa Galovičovej všetci, pričom neziskové organizácie zamerané na sociálnu inklúziu by mali dostať viac podpory. Zapájať by sa mali aj ľudia so skúsenosťou s chudobou.
Zo strany vládnych orgánov treba podľa Galovičovej naďalej zvyšovať minimálnu mzdu a bojovať proti dlhodobej nezamestnanosti. „Celková nezamestnanosť sa síce znížila, no dlhodobo nezamestnaných je asi 300-tisíc ľudí,“ povedala. Dodala, že za dôležitý považuje aj prístup k vzdelávaniu už od škôlky, a to najmä v prípade vylúčených komunít.
Galovičová na záver informovala, že 30. novembra sa v národnej rade uskutoční 4. verejné vypočutie o chudobe, na ktoré pozvala všetkých občanov. Slovenská sieť proti chudobe, ktorá patrí k najväčším sieťam na Slovensku, združuje 154 sociálne zameraných mimovládnych organizácií s vyše 250 000 členmi.
Zdroj: webnoviny.sk