Súčasťou podujatia bol aj improvizovaný tlačový brífing v exteriéri SEV Dropie, počas ktorého zástupcovia envirorezortu a SEV Dropie informovali o rozvojových plánoch pre stredisko a prínosoch projektu Chute podunajskej prírody.
Riaditeľ SAŽP Richard Müller privítal hostí a vo svojom vystúpení sa zameral na rozvojové aktivity pre stredisko zrealizované v rámci projektu a dôležitosť spolupráce všetkých kľúčových subjektov v regióne. Venoval sa aj myšlienke Naturparkov v kontexte ochrany prírody, keďže väčšina územia, na ktorom sa realizuje projekt patrí do chráneného územia NATURA 2000. V SEV Dropie vďaka tomu vzniká nový priestor pre zážitkové vzdelávanie, ktorý sa stane organickou súčasťou nového konceptu cezhraničných Naturparkov s dôrazom na envirovýchovu a vzdelávanie.
Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Norbert Kurilla aj na príklade SEV Dropie priblížil model viaczdrojového financovania strediska. Zároveň predstavil plánovaný projekt v rámci programu SK Climate – zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy, ktorého správcom je MŽP SR, ktorý bude realizovaný ako tzv. preddefinovaný projekt Stredisko pre zmenu klímy a environmentálnu výchovu.
Katka Vajliková zo SEV Dropie SAŽP podrobne predstavila aktivity a výstupy projektu Chute podunajskej prírody.
Do projektu sú zapojené environmentálne a štátne inštitúcie zo Slovenska a Maďarskej republiky, 20 slovenských a 30 maďarských obcí, združenia, podnikatelia a miestni obyvatelia. Implementuje sa od 1. januára 2018 do 31. decembra 2019 v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Financovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátneho rozpočtu SR a Maďarska a zo zdrojov partnerov projektu.
V rámci projektu sa zrealizovalo na oboch stranách hraníc množstvo aktivít.
Cieľom projektu Chute podunajskej prírody je zachovať prírodné a kultúrne dedičstvo a využiť ho v záujme vidieckeho rozvoja. Projekt je založený na filozofii Naturparkov, ktorých cieľom je nielen ochrana prírodného a kultúrneho dedičstva, envirovýchova, rozvoj vidieka, turizmu a rekreácie, ale aj formovanie verejnej mienky. Know-how k realizácii poskytol hlavný cezhraničný maďarský partner Által-ér Vízgyűjtő Helyreállítasi és Fejlesztési Szövetség, ktorý je jedným zo zakladajúcich členov Naturparku Gerecse v Maďarsku.
Viac informácií o projekte Chute podunajskej prírody a jeho partneroch nájdete na webovej stránke projektu www,danubenaturpark.sk.
skhu.eu
Toto ste už čítali?
Pomôžme vzdelávacím inštitúciám mesta Berehovo v Zakarpatsku!
Zbierka školských a kancelárskych potrieb, ktorú...