Back to top

Chystajú sa zmeny, ktoré majú ľuďom priniesť vyššie dôchodky

Publikované: 4. máj 2022 - 20:02
Veľké presúvanie úspor. Minister práce Milan Krajniak ohlásil zmeny v 2. dôchodkovom pilieri, ktoré majú ľuďom priniesť vyššie dôchodky. Štát sa už vraj nechce prizerať na to, ako väčšinou peniaze prerábajú v nevýnosných fondoch. Od januára preto sporiteľom predpíše, ako majú investovať.
Chystajú sa zmeny, ktoré majú ľuďom priniesť vyššie dôchodky

Po zásahu Ficovej vlády spred 9 rokov si až milión Slovákov šetrí na dôchodok v konzervatívnych fondoch, ktoré za vlaňajšok skončili dokonca so záporným zhodnotením. Analytici už dlhodobo

Po čoraz silnejšom tlaku, aby to vláda opravila, prichádza rezort práce s návrhom. Ľuďom, ktorí od Ficovej zmeny so svojimi úsporami nijako nehýbali, presunie peniaze automaticky do výnosnejších fondov. Týkať by sa to malo takmer 600-tisíc sporiteľov do 54 rokov. Spolu sa bude v prospech akcií presúvať až 3 miliardy eur.

Jednotná štátna stratégia presne povie podľa veku, koľko má mať sporiteľ nainvestované v akciových či indexových a koľko v dlhopisových fondoch. Vyše milión sporiteľov, ktorí sú buď starší ako 54 rokov alebo v posledných rokoch urobili vo svojom 2. pilieri nejakú zmenu, do nej vláda automaticky nezahrnie. Dôchodkový správca im dá vedieť, či aktuálne šetria príliš rizikovo, alebo naopak, až priveľmi opatrne.

Podľa ekonóma je škoda, že jednotné investovanie vláda nepredpíše automaticky všetkým s tým, že to môžu kedykoľvek zmeniť.

Ministerstvo tvrdí, že vďaka navrhovaným zmenám by mali ľudia z 2. piliera dostať oveľa vyššie dôchodky. Napríklad mladý človek, ktorý sa bude celý život držať štátom odporúčanej stratégie, by mal dostať dôchodok až dvojnásobný oproti tomu, ako keby bol v garantovaných fondoch.

Návrh ide teraz do pripomienkovania a očakáva sa o ňom veľká debata. Počíta totiž aj so zmenami vo výplate penzií z 2. piliera či znížením poplatkov pre dôchodkových správcov. Naopak povinný vstup mladých do sporenia napokon rezort do novely nedal.  

ma7.sk/tvnoviny.sk

Toto ste už čítali?

Cookies