Nachádzate sa tu

Cigánsky primáš István Banyák dostal vysoké štátne vyznamenanie

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, október 15 - 13:45 | Kultúra
Náš slávny cigánsky primáš István Banyák na pamätnom večere Bihari prevzal z rúk ministerky kultúry Ľubice Laššákovej striebornú pamätnú medailu, ako poďakovanie za jeho doterajšiu prácu, pôsobenie.
Cigánsky primáš István Banyák dostal vysoké štátne vyznamenanie

Na podnet dunajskostredského Občianskeho združenia rómskych hudobníkov si na každoročnom veľkolepom galaprograme  dňa 13. októbra v Mestskom kultúrnom centre Benedeka Csaplára pripomenuli svetoznámeho maďarského skladateľa a husľového virtuóza Jánosa Bihariho, považovaného za „Orfea medzi maďarskými cigánmi”, ktorý sa narodil vo Veľkom Blahove a neskôr žil v Dunajskej Strede.

Pri otvorení tejto spomienkovej slávnosti, pripomínajúcej Bihariho, najchýrnejšieho predstaviteľa verbungového štýlu, prevzal ujo Pista Banyák v kultúrnom stredisku Csaplár medailu od ministerky kultúry, ktorá po maďarsky pozdravila účastníkov galavečera a tlmočila vďaku a uznanie ministerstva.  

Po ministerke kultúry vystúpil minister Árpád Érsek, ktorý umelcovi odovzdal pamätnú listinu od Bélu Bugára, podpredsedu slovenského parlamentu.

Na galavečere, ktorý trval niekoľko hodín, vystúpila   okrem iných aj 100-členná cigánska kapela, vyznamenaná cenou „Magyar örökség a Hungarikum”,  a mnohí ďalší hostia a speváci.