Back to top

Cigarety opäť zdraželi

Publikované: 12. február 2024 - 18:50
Posledné roky sa práve začiatok februára spája s nárastom spotrebnej dane na tabakové výrobky. Tento rok nie je výnimkou. Zatiaľ čo pre vyššiu spotrebnú daň vlani priemerná cena škatuľky cigariet vzrástla o 20 centov, tento rok to je až o 40 centov.
Cigarety opäť zdraželi

V praxi to znamená, že priemerná cena škatuľky cigariet stúpne zo 4,80 na 5,20 eura. Fajčiar, ktorý vyfajčí škatuľku denne, si za celý mesiac priplatí až o 12 eur. Ročne to vychádza až na 144 eur. Na druhej strane ten, ktorý sa rozhodne s fajčením prestať úplne a fajčil škatuľku denne, môže za celý rok ušetriť až 1 900 eur.

Ešte výraznejšie stúpne cena tabaku na vlastnoručnú výrobu cigariet. Kým pri klasických cigaretách a výrobkoch fungujúcich na princípe zahrievania tabaku sa daňová záťaž zvýšila o vyše 12 percent, u sypaného tabaku to je takmer 40 percent. Na druhej strane na elektronické cigarety a nikotínové vrecúška momentálne nie je zavedený žiadny druh spotrebnej dane.

Daň sa aktuálne zvyšuje na všetky kategórie tabakových výrobkov. Drahšie budú klasické cigarety, bezdymové výrobky či tabak. Zákazníci vyššie ceny na škatuľkách cigariet nemusia vidieť hneď, teda od 1. februára. Rezort financií totiž predĺžil dopredaj výrobkov so starou kontrolnou známkou. Dopredaj na výrobky so starou daňou tak bude v prípade cigariet tri mesiace, teda do konca apríla. Pri bezdymových výrobkoch to budú štyri mesiace a pri tabakoch na vlastnoručné zhotovenie cigariet až 7 mesiacov. Drahšie tabakové výrobky tak budú na pultoch pribúdať postupne.

 ma7.sk/pravda.sk

Toto ste už čítali?

Cookies