Ježiš podľa evanjelií zomrel na kríži o tretej hodine popoludní, preto v tento čas býva často špeciálna bohoslužba. Kostol je pri tej príležitosti vyzdobený len veľmi jednoducho, nehrajú ani organ, kňazi na znamenie smútku, vďaky a pokory odriekavajú modlitbu sklonení čelom k zemi. Kostolné zvony mlčia a namiesto ich zvuku sa niesli zvuky rapkáčov a ďalších nástrojov, ktoré prevzali ohlasovanie kľakania a poludnia.
Zvyky a tradície
Veľký piatok je podľa povier aj dňom, keď sa otvárajú hory, aby vydali svoje poklady a tajomstvo. Mnoho ľudí sa vydalo hľadať svoje šťastie – nabádali ich k tomu už pohanské tradície. Vodítkom pri hľadaní takých miest malo byť zlaté papradie, ktoré označovalo miesto zázraku. Viesť k nemu mohlo aj zvláštne mihotanie alebo to, že sa začali objavovať iskričky alebo malé plamienky.
Podľa povestí sa v ten deň mohol otvoriť aj Blaník – aby rytieri, ktorí v ňom čakajú, mohli vyraziť prekontrolovať, ako sa českému ľudu darí.
Magickú moc mala mať v tento deň aj obyčajná voda, preto sa chodilo pred východom slnka k potokom, a pretože mala mať liečivú silu, obmývali sa jej nielen ľudia, ale mnohokrát v nej kúpali aj dobytok.
Smrť Ježiša sa pripomínala aj zákazom prania bielizne v potoku, pretože by sa tak vraj symbolicky namáčalo do jeho krvi.
Čo sa nesmie robiť na Veľký piatok?
Všetko sa malo v tento smutný deň zastaviť a trúchliť pre Ježiša Krista. Veľký piatok bol tiež v znamení pôstu – nesmelo sa ani variť, pretože sa nemal rozkladať oheň. Súčasne boli zakázané aj ťažké práce, rovnako ako príliš hlučné aktivity a práce na poli av poľnohospodárstve vôbec. Nemalo sa hýbať pôdou. Bol to deň, počas ktorého bolo zakázané čokoľvek požičiavať, ale ani predávať alebo darovať, pretože by to prinieslo smolu. Všetko, čo by ste priniesli do domu, by so sebou mohlo priniesť aj zlé sily. Proti nim chránili tzv. pašiové nite, ktoré sa predli aj napriek zákazu práce, a pár stehov na oblečení potom chránilo nositeľa práve pred zlými duchmi. Oblečenie, ktoré by nimi bolo zošité celé, by vraj malo dokonca ochrániť pred úderom blesku.
Aj keď predošlé dni vyložene nabádali na upratovanie, v tento deň už sa nemalo robiť ani to a rozhodne by sa nemalo zametať a následne vynášať akékoľvek smeti z domu. Vymetli a vyniesli by ste si šťastie.
Pranostiky
K Veľkému piatku sa viazalo aj niekoľko pranostik – ak by sme ich mali zhrnúť, potom hovoria, že ak v ten deň prší alebo je búrka, potom bude dobrá alebo naopak zlá úroda – líšilo sa to kraj od kraja.
dunaszerdahelyi.sk/SITA.sk
Toto ste už čítali?
Vianočné prekvapenia z Charitatívneho kútika
S príchodom adventu oslovil primátor JUDr. Zoltán Hájos...
Zaujímavosti z evidencie obyvateľov mesta Dunajská Streda
Nedávno sme písali o najčastejších menách, ktoré dostali...