DAC - Ružomberok 3:0 (1:0)

Publikované: 11. marec 2018 - 17:52
Ružomberská kapitulácia! Súper, ktorý nám v dlhom období robil vrásky na čele, včera skončil bez šance bodovať. Celozápasová prevaha, výborná hra, množstvo gólových príležitostí a fantastickí fanúšikovia zdobili prvé kolo play-off, ktoré sme vyhrali rozdielom triedy. Blackman debutoval v zápase zakončenom ako desiaty duel bez prehry.

Pred úvodným hvizdom dostal príležitosť slávnostného výkopu najstarší žijúci člen z nášho tímu krajského majstra z roku 1968 Viliam Takács. Do nadstavbovej časti bojujúcej o titul sme nastúpili s dvomi zmenami v zostave. Na lavičke sa ocitol Vida, kým Ljubičić pauzoval pre kartový trest. Namiesto nich dostali príležitosť Záhumenský a Herc, ktorý sa prvýkrát predstavil v základnej jedenástke. Už v prvej minúte si strelu vyskúšal náš bývalý hráč Ľupták, zakončil vedľa ľavej žrde. Kartami sme však zamiešali my v ďalšej minúte, Černák využil zaváhanie Jána Masla po Záhumenského prihrávke, získal loptu, ktorú chladnokrvne umiestnil za Macíkov chrbát - 1:0. Hostia sa v rozbehnutom zápase rýchlo otriasli a v ďalších minútach musel hasiť Macej pri pokusoch Gešnábela a aj Qoseho. V 21. minúte sme sa dopustili hneď dvoch chýb v obrane, najprv Huk nahral súperovi, ktorého k lopte nepustil Macej, aby následne Qose ponúknutú šancu z nepochopiteľných dôvodov nepokúsil využiť v ohrozenie odkrytej brány. My sme sa pre zmenu dostali k dvom strelám, najprv Koštrna z diaľky pálil vedľa, kým Kalmár mieril rovno do Macíkovho náručia. V 33. minúte Černák nahral pred bránu opustenému Pačindovi, ktorý však zaváhal so strelou z prvej, a tak bol odzbrojený J. Maslom. O päť minút Herc posunul loptu Kalmárovi, ktorý sa preštrikoval cez zvyšných hráčov, vystrelil, no Macík bleskovo zareagoval. V 39. minúte sme sa ocitli v ďalšej príležitosti, keď Pačindov lob zachytil brankár Macík mimo pokutového územia rukou. Za tento zákrok bol vylúčený a my sme zápas dohrali v početnej prevahe. Ku gólovej príležitosti sme sa však už nedostali, a tak sme do kabín schádzali za zaslúženého vedenia 1:0.

Druhá polovica stretnutia začala bez striedaní. Už v 48. minúte Koštrna po odrazenej lopte tvrdo pálil k žrdi z ostrého uhla, striedajúci gólman Urminský bol pozorný. O dve minúty neskôr však nastala opačná situácia, Kalmárovi obranca hostí vypichol loptu presne na Pačindove kopačky, ktorý strelil svoj desiaty gól v sezóny do opustenej časti brány - 2:0. V 63. minúte sme sa po Černákovom rohovom kope opäť mohli radovať z gólu, na bližšiu žrď si nabehol Pačinda, ktorého umiestnená hlavička tesne minuľa ľavú žrď. O tri minúty zahral Pačinda štandardku po zemi Černákovi, jeho center skončil na vzdialenejšej žrdi, odkiaľ Kalmár poslal loptu pred opustenú bránu Šatkovi, o góle nebolo pochýb - 3:0. V 70. minúte prišiel po vystriedaní Koštrnu na ihrisko Blackman, ktorý tak zažil debut vo Fortuna lige. O štyri minúty neskôr sa Pačinda dostal do výbornej streleckej pozície, odkiaľ poslal nevinne vyzerajúci pokus, ktorý nakoniec vyrazil až nohami gólman hostí. V 80. minúte si loptu do vlastnej brány takmer vrazil Menich, keď Urminský vyrazil tvrdú strelu Blackmana. Záver stretnutia sme si už bezpečne ustrážili, a tak sme sa mohli radovať z úplne zaslúženého trojbodového zápisu.

Desiaty zápas v rade bez prehry a desiate víťazstvo v ročníku znamená pre náš klub poskočenie na fantastickú druhú priečke v nedokončenom kole fortunaligovej tabuľky. Nadstavbová časť Fortuna ligy je teda premiérovo odštartovaná, avšak nás najbližšie čaká štvrťfinále Slovnaft cupu, kedy opäť v krajskom derby si pre zmenu zmeriame sily so Spartakom v Trnave v utorok 13. marca o 14:00. Ligové pokračovanie je zas na programe o týždeň v nedeľu v našom najväčšom derby so Slovanom v Bratislave.

Marco Rossi, DAC: „Myslím si, že do červenej karty musím súhlasiť s kolegom, že hra bola vyrovnaná aj napriek nášmu vedúcemu gólu. Aj súper bol do tej doby nebezpečný, rovnako ako my. Ružomberok je z taktickej stránky najnáročnejší súper v lige. Snažili sme sa vypojiť jeho najnebezpečnejšieho hráča Daniela, a preto sme nastúpili s variantom Davis, Záhumenský. Do červenej karty bol zápas otvorený. Po červenej pre súperovho brankára sme hrali dobre, čakali sme na správne momenty ako zaskočiť protivníka.“

Norbert Hrnčár, Ružomberok: „Rozdelil by som zhodnotenie do dvoch fáz. Prvá prebiehala do vylúčenia, kde obidve mužstvá boli vyrovnane útočné. Hral sa futbal v dobrom tempe. Domáci to s nami nemali jednoduché aj napriek úvodnému gólu a vedeniu 1:0. Druhá fáza nastala po červenej karte, keď už domáci stretnutie bez problémov kontrolovali.“

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MFK RUŽOMBEROK 3:0 (1:0)