DAC - Žilina 4:2 (1:0)

Publikované: 21. august 2017 - 9:34
Obhajca titulu padol v MOL Aréne! Dramatické stretnutie plné nebezpečných akcií, gólov a fantastickej elektrizujúcej atmosféry, DAC vo vypredanom štadióne doviedol do víťazného konca. Aj naďalej tak platí, že v tejto sezóne a celkovo na novom svätostánku mužstvo doposiaľ nenašlo premožiteľa.

Po troch kolách prešla naša základná zostava zmenami. Vypadol z nej Šafranko, ktorý si to namieril do Aalborgu, kým Ľupták chýbal pre chorobu. Na ich miestach si dnes premiéru v základnej zostave odkrútili Čmelík a Kalmár. Vo vypredanej MOL Aréne sme začali aktívnejšie. Po úvodných dvoch rohových kopoch žlto-modrého celku sa v piatej minúte dostal k lopte Kalmár a okamžite vyskúšal Holecovu pozornosť strelou spoza šestnástky. Aj o tri minúty neskôr pohrozilo naše mužstvo, Ljubičićovu nevinne vyzerajúcu strelu musel gólman hostí v poslednej chvíli pohotovo hasiť. V 15. minúte to prišlo, Holec síce predviedol výborný zákrok pri ďalšej Ljubičićovej strele, no na Vidov center a Pačindovu hlavičku od pravej žrde do siete už nič nezmohol - 1:0. Nebezpeční sme zostali aj po góle, v 21. minúte našiel Pačinda perfektne umiestneného Kalmára, ten hlavičkoval len tesne nad. Až o štyri minúty neskôr sa hosťom podarilo prvýkrat v stretnutí výraznejšie dostať na našu polovicu. Po našom rohovom kope sa pustili do rýchlej kontry, na konci ktorej Škvarkovu gólovú strelu Macej zneškodnil brilantným zákrokom. Po pol hodine hry Pačinda vysunul do pokutového územia Kalmára, ktorý sa zbavil obrancu a nebezpečne zakončil vedľa ľavej žrde.  V závere polčasu sme naďalej kontrolovali hru a tlačili sa dopredu, no keďže sa nepodarilo presadiť Kalmárovi, Čmelíkovi a ani Pačindovi, tak polčas ukončili tesným vedením 1:0.

Prvú polovicu stretnutia sme skončili dobre, no druhú sme začali ešte lepšie. Už v 48. minúte Ljubičić vysunul Davisa, po jeho centri Pačindov umiestnený pokus Holec zneškodnil, no zároveň nahral voľnému Kalmárovi a Zsolt sa zhostil ponúknutej príležitosti majstrovsky, čím si otvoril strelecký účet v našom klube - 2:0. O päť minút opäť hrozilo naše mužstvo, Pačinda však z ostrého uhla nastrelil len bočnú sieť. Situácia sa zopakovala aj v 57. minúte, tentokrát prihrával Ljubičić a bočnú sieť trafil Vida. Tisícpercentnú príležitosť zase prepálil Čmelík v 59. minúte, bývalý Žilinčan sa dostal do samostatného nájazdu, v ktorom lopta skončila len na Holecovom tele. Po hodine hry si strelu opäť vyskúšal Kalmár, zablokovaný bol v poslednej chvíli. Fantázia pokračovala aj v 64. minúte, kedy Kalmár centrom pripravil loptu Ljubičićovi a kapitán nášho mužstva technickou strelou umne prekronal gólmana hostí - 3:0. O tri minúty neskôr prišla menšia sprcha pre naše mužstvo, obrana zostala mierne statická, čo využil náš bývalý útočník Polievka centrom na Otubanja, čerstvý hráč tiesnený Koštrnom prekonal Maceja - 3:1 (pozn. v oficiálnom zápise tento gól figuruje ako Koštrnov vlastenec). V 74. minúte sme definitívne mohli potvrdiť víťazstvo, Davisov center nešťastne tečoval Kaša a len mimoriadne kvalitný zákrok Holeca zabránil ďalšiemu gólu. O štyri minúty Káčer posunul loptu Mrázovi, na ktorého umiestnený pokus Macej už druhýkrát v stretnutí nedočiahol - 3:2. Po znížení dostali hostia vietor do plachiet a tlačili sa za vyrovnaním. K ďalšej gólovej pozícii sme sa však dostali my, keď sa Davis z ľavej strany dostal až do šestnástky, odkiaľ sa mu gólmana hostí tesne nepodarilo prelobovať. V nadstavenom čase sme spečatili výsledok, keď Divković využil situáciu, v ktorej sa ocitol osamostatnený pred Holecom, gólman hostí síce dokázal siahnuť na strelu, no to nestačilo k postačujúcemu brankárskemu zákroku. Po definitívnej bodke sa stretnutie skončilo výsledkom 4:2.

V piatom odohranom kole sme si pripísali tretie víťazstvo, ktoré nás aj pri dvoch predošlých remízach naďalej drží na štvrtej priečke. Ďakujeme našim fantastickým divákom, že dnes prvýkrát v ročníku vypredali hľadisko a opäť sa starali o nezabudnuteľnú atmosféru. Po súboji s obhajcom titulu sa opäť chystáme na pôdu súpera. V sobotu 26.8. si o 19:00 zmeriame sily s nováčikom z Nitry, aktuálnym a nečakaným lídrom tabuľky.

Marco Rossi, DAC: „Myslím si, že výkon v prvom polčase bol z našej strany najlepší v tejto sezóne. Šesťdesiat minút sme hrali veľmi dobre. Zaslúžili sme si trojgólové vedenie, dokonca mohlo byť aj vyššie. Mali sme totiž aj ďalšie šance na skórovanie. Lenže aj Žilina ukázala silu a aj to, ako vie hrať futbal. Potom sme museli vystriedať Kalmára. Vtedy sme sa stiahli asi o pätnásť metrov. Súperov kolega v tej chvíli spravil veľmi dobrý ťah, keď nasadil Polievku, ktorý nám narobil veľa problémov. Zaslúžili sme si vyhrať a som šťastný z dnešného triumfu. V posledných tridsiatich minútach sme však viackrát tŕpli a z toho sa určite musíme poučiť. Kalmára som nestriedal z taktických dôvodov. Nakoľko s nami trénuje iba týždeň, bál som sa, aby ho nepostihlo svalové zranenie.“

Adrián Guľa, Žilina: „Z môjho pohľadu dosiahlo domáce mužstvo zaslúžené víťazstvo. Z našej strany sme odohrali päťdesiat pomalých minút, v ktorých sme boli nepresní. To súper využil. Nám sa stretnutie podarilo zdramatizovať, čo bolo dobré pre fanúšikov a dokonca sme mohli aj vyrovnať. Pri vabanku však malo šance zase domáce mužstvo. Stretnutie malo dobré tempo, no náš výkon nezodpovedá tomu, čo sme očakávali.“

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MŠK ŽILINA 4:2 (1:0)

Fortuna liga, 5. kolo, 20.08.2017, 18.30 h

Góly: 15. Pačinda 1:0, 48. Kalmár 2:0, 64. Ljubičić 3:0, 67. Otubanjo 3:1, 78. Mráz 3:2, 90+1 Divković 4:2

Rozhodovali: Kružliak - Balko, Hancko, 7139 divákov

ŽK: 18. Čmelík, 70. Kontár - 34. Hancko

DAC: Macej - Živković, Huk, Šatka, Davis - Ljubičić - Čmelík (62. Koštrna), Kalmár (69. Kontár), Simon, Vida - Pačinda (83. DIvković)

Žilina: Holec - Chvátal (54. Otubanjo), Kaša, Hancko (46. Vavro), Mazáň - Káčer, Diaz, Škvarka - Špalek, Mráz, Jankauskas (63. Polievka)

Držanie lopty: 45% - 55%

Strely: na bránu 11:3, mimo 6:3