Nachádzate sa tu

Darovali krv, aby pomohli iným

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, jún 24 - 11:00 | Správy
V ZOC MAX sa už roky koná Valentínska kvapka krvi. Teraz prvýkrát zorganizovali s dunajskostredským Červeným krížom a novozámockou Národnou transfúznou stanicou odber krvi pred letom.
Darovali krv, aby pomohli iným

„V lete je zvýšená potreba krvi, a zároveň – ako každý iný – aj darcovia krvi trávia čas na dovolenkách, a preto je menej krvi. Preto sme sa už vo februári dohodli, že podľa možností zorganizujeme odbery aj v lete. Máme záujem začať tradíciu letných odberov nazvaných MAXi kvapka krvi a podľa terajších skúseností pokračovať aj v budúcnosti” – vyjadrila sa manažérka OC MAX, Ferenci Ildikó.

Teraz sa zúčastnilo odberov menej darcov než vo februári, ale vedúci transfúznej stanice považuje akciu za úspešnú. Prišlo 46 darcov, čo je na začiatok leta úspech, najmä pre nezvyklý dátum. Pani doktorka uviedla, že krvnú banku je v lete ťažšie zaplniť aj kvôli dovolenkám. Dnes sa možno stretnúť s rôznymi zvieracími nositeľmi vírusov, ktoré môžu spôsobiť nebezpečné choroby, preto ten, kto sa zdržiaval na rizikových miestach, nemôže minimálne 28 dní po návrate darovať krv.

„Aj keď počet darcov nedosiahol februárové čísla, ale tešíme sa, že na prvom ročníku sa zišlo relatívne veľa darcov. Dokonca prišlo 13 prvodarcov! Dúfam, že táto akcia bude mať ešte dlhé roky pokračovanie” - uviedla Dagmar Nagyová, riaditeľka dunajskostredskej organizácie Červeného kríža.

Text a foto: Rózsár Vince