Back to top

Detské skupiny súboru ľudového tanca Csallóközi predstavili svoj nový program

Publikované: 6. november 2023 - 19:43
V sobotu 4. novembra nadšené publikum zaplnilo Mestské kultúrne stredisko Benedeka Csaplára. Pódium zas ovládli tanečníci a hudobníci. Detské skupiny súboru ľudového tanca Csallóközi predstavili plody celoročnej práce na „promenáde v Dunajskej“ – „Szërdehelyi sétatéren“.
Detské skupiny súboru ľudového tanca Csallóközi predstavili svoj nový program

„Každoročne sa opakujúcou udalosťou v živote tanečného súboru Csallóközi je prezentácia nového programu detských skupín. V sobotu večer sa na pódiu vystriedali členovia súborov Nyuszi Hopp, Pici, Apró, Kis a Ifjúsági Csallóközi. Moderátorka večera, Éva Bíró, medzi divákmi privítala primátora JUDr. Zoltána Hájosa, viceprimátorov MUDr. Juraja Puhu a Attilu Karaffu, ako aj riaditeľku Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára Bc. Mgr. Tímeu Takács.

Okrem tanečných skupín sa predstavili aj mladí hudobníci hudobnej školy „Zenei tanoda“, ktorí sa učia ľudovej hre na hudobných nástrojoch vďaka spolupráci Budapeštianskeho domu tradícií a kultúrneho občianskeho združenia Žitnoostrovské. Ich učiteľmi, ako sme sa dozvedeli od Évy Bíró, sú hudobníci dvornej kapely súboru Csallóközi, kapely Pósfa.

Úvodom večera v mene rodičov aj ako viceprimátor Dunajskej Stredy predniesol príhovor Juraj Puha. Ako rodič poďakoval vedúcim súboru, tanečníkom a nadšeným rodičom za celoročnú prácu.

Pri pohľade do blízkej budúcnosti Éva Bíró povedala, že súbor ľudového tanca Csallóközi čakajú významné udalosti. V roku 2024 súbor totiž oslávi dvojnásobné jubileum: 70. výročie svojej existencie, ako aj to, že súbor už 10 rokov vedú Attila Oláh a Renáta Fecske. Na jubilejný rok pripravujú pôsobivú sériu osláv.

"Vedúci sú hrdí na to, že v súčasnosti takmer 180 tanečníkov v 6 vekových skupinách zachováva tradície ľudového tanca," zdôraznila moderátorka večera.

Skupiny súboru ľudového tanca Csallóközi, Nyuszi Hopp, Pici, Apró, Kis a Ifjúsági Csallóközi, aj tentoraz sprevádzala kapela Pósfa. Stálu kapelu na sobotňajšom galavečere doplnili na ninere Domokos Szerényi, na cimbale Sándor Kuti, na husliach Mátyás Szabó a pri mikrofóne Júlia Szabó. Tak ako po minulé roky, choreografmi nového programu boli Renáta Fecske a Attila Oláh.

Viac našich fotografií z galavečera si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Text a foto: Rózsár Vince

Toto ste už čítali?

Cookies