Back to top

Dnes je Veľký piatok: Piatok utrpenia Pána

Publikované: 18. apríl 2025 - 10:26
Veľký piatok, druhý deň Veľkonočného trojdnia, je pre kresťanov spomienkou na deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista. V katolíckych kostoloch sa v tento deň ako jediný deň v roku neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha. Veriaci dodržiavajú prísny pôst, zdržiavajú sa mäsitých pokrmov. Je to deň pokánia a modlitieb.
Dnes je Veľký piatok: Piatok utrpenia Pána

Na mnohých miestach v obciach a mestách Slovenska sa konajú krížové cesty. Krížové cesty ako pripomienka utrpenia a smrti Ježiša Krista sa konajú aj v mnohých kostoloch.

Popoludňajšie obrady Veľkého piatka pozostávajú z bohoslužby slova, modlitby veriacich, poklony pri Svätom kríži a svätého prijímania. Ľudia prichádzajú počas dňa pokloniť sa i k symbolickému Božiemu hrobu.

Aj v gréckokatolíckej cirkvi je veľký a prikázaný sviatok a deň prísneho pôstu. Ráno (asi o 8.00 h) sa v kostoloch tejto cirkvi konajú bohoslužby nazývané Kráľovské hodinky a popoludní (o 16.00 h) býva v tento deň Svätá liturgia Jána Zlatoústeho s večierňou a s obradom uloženia plaščenice (plátna s vyobrazením mŕtveho Krista) do symbolického hrobu.

Podobné obrady budú aj v chrámoch pravoslávnej cirkvi, ktorá Paschu – Veľkú noc slávi tento rok o týždeň neskôr. Dôvodom je výpočet podľa starobylých kánonov. Stáva sa, že sviatky slávia v rovnakom termíne spolu so západnými kresťanmi. Termín Paschy – Veľkej noci sa vypočítava podľa jarnej rovnodennosti, splnu mesiaca a židovského Pesachu.

Za veľmi významný sviatok považujú Veľký piatok aj veriaci Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku. V kostoloch po celom Slovensku sa konajú pašiové služby Božie s Večerou Pánovou.

aktuality.sk/wikipedia

Toto ste už čítali?

Cookies