Back to top

Dolce vita - čím si môžeme osladiť život?

Publikované: 6. júl 2021 - 6:06
Dobrá osladená káva na raňajky, kúsok čokoládky po obede a večer rôzne pamlsky k sledovaniu televízie. Sú súčasť bežného života väčšiny z nás. Vieme, že to nie je práve najzdravšie, ale nedokážeme sa vzdať toho kúska maškrty a hriešnej chvíľky pohody pri jej konzumácii.
 Dolce vita - čím si môžeme osladiť život?

Cukor je návyková látka (aj keď sa o tom nehovorí) a to využívajú aj výrobcovia tých presladených limonád, ktoré dnes nájdete všade, kam sa pohnete. Našťastie, dnes si už môžeme vybrať aj spomedzi sladkostí a sladidiel tie, ktoré nášmu zdraviu prospievajú a neškodia.

Predstavme si najskôr sladidlá: Fruktóza – ovocný cukor sa najviac nachádza v zrelom čerstvom ovocí bohatom na vlákniny a je i sladší ako biely cukor. Navyše pomáha pri regenerácii organizmu. Glukóza – hroznový cukor je jednoduchý, ľahko stráviteľný cukor a používajú ho najmä športovci a chorí ľudia na rýchle nadobudnutie energie. Hnedý trstinový cukor je ľahšie stráviteľný, pretože obsahuje viac fruktózy a glukózy, pomalšie sa vstrebáva a je zdravší ako biely cukor. Keďže je sladší, minieme ho menej a navyše má príjemnú karamelovú chuť. Trstinová melasa je tmavohnedý sirup, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe trstinového cukru, no obsahuje oveľa viac vápnika, horčíka a železa. Jej pravidelné užívanie zlepšuje funkciu svalov i srdca, pomáha krvotvorbe a harmonizuje nervový systém. Povzbudí a pomáha aj pri únave.

Okrem toho sa sladidlá dajú kúpiť aj vo forme sirupov. Javorový sirup (angl. „maple syrup“) vzniká zahustením jarnej miazgy špeciálnej odrody kanadského javora. Obsahuje minerály a stopové prvky, ako aj železo, vápnik a vitamíny skupiny B. Toto chutné prírodné sladidlo sa vstrebáva priamo v črevách. Špaldový a ryžový sirup sú tiež prírodné sladidlá, ktoré sa vyrábajú z naklíčených zŕn, a teda obsahujú najmä fruktózu. Navyše obsahuje aj živiny zo zŕn a je príjemne sladký. Agávový sirup je vyrobený z kaktusu Agava a obsahuje až 90% fruktózy. Toto sladidlo nezaťažuje pankreas, je sladší ako med a je vhodný aj pre diabetikov. A nesmieme zabudnúť na najstaršie prírodné sladidlo – med. Med je zároveň aj liekom a je použiteľný do pečiva, jedla, nápojov, či len tak na osladenie. Je to však zároveň alergén, takže je potrebné byť pri jeho používaní opatrný.

Nedávno obohatila rodinu prírodných sladidiel aj stévia. Stévia Rebaudiana Bertoni je rastlinka z Južnej Ameriky, u nás známa ako Stévia cukrová. Jej lístky sú asi 300-krát sladšie ako repný cukor, avšak bez kalórií. Okrem toho, že neovplyvňuje hladinu cukru v krvi (a je teda vhodná aj pre diabetikov), pripisujú sa jej aj mnohé liečivé účinky. Je dostupná už aj na našom trhu.

Všetky spomenuté sladidlá reprezentujú skupinu jednoduchých cukrov (monosacharidov). Rozkladajú sa v tele rýchlo, no tiež sa rýchlejšie spotrebujú – zaženú hlad len na krátko. No poznáme aj cukry zložené (polysacharidy), obsiahnuté najmä v chlebe, ryži, cestovinách, cereáliách a zelenine. Tvoria hlavný zdroj energie (asi 60%), vstrebávajú sa dlhšie a oveľa lepšie nás zasýtia. Obzvlášť celozrnné potraviny, ktoré obsahujú okrem vlákniny aj dôležité minerály a vitamíny. Aj cukry (sacharidy) sú teda pre naše telo potrebné! No nie je cukor ako cukor.

Dostatok komplexných sacharidov (zložených cukrov) v strave a pravidelná konzumácia jedla v menších porciách uľahčujú nášmu organizmu udržať si správnu hladinu cukru v krvi. Prijímaním nadbytočného množstva bieleho cukru (aj skrytého v rôznych spracovaných potravinách) dávame zabrať najmä pankreasu – podžalúdkovej žľaze, ktorá reguluje hladinu krvného cukru. Vylučovaním hormónu inzulín sa snaží naše telo prijatú energiu využiť, a tým sa znižuje hladina cukru v krvi (normálna je 3,5 – 6 mmol.l-1), až sa dostaví pocit hladu. Ak sa tento proces opakuje pričasto (t.j. hladina cukru v krvi často prudko kolíše), pankreas sa oslabuje a jeho poškodením môže vzniknúť vážne ochorenie – tzv. cukrovka.

Aj pri nákupe múky, ryže, či cestovín si treba vyberať. V rámci výživy sa totiž často dopúšťame tzv. „bielych hriechov“. Čo to znamená? Biela múka, biela ryža, rafinovaný biely repný cukor a tiež soľ sú potraviny, ktoré by sme mali konzumovať v čo najmenšej miere. Vhodnejšia je celozrnná (tmavá) múka, naturálna ryža a prírodný trstinový cukor. Tieto suroviny nie sú zbavené toho najhodnotnejšieho, čo sa skrýva práve v obale zrnka, či v cukrovej melase.

Tak čo mám teda robiť, keď dostanem chuť na niečo sladké? - pýtate sa. Jedna malá sladkosť raz denne nezaškodí, no nesiahajte hneď po čokoládovej tyčinke, či presladenej limonáde. Predovšetkým je treba piť veľa obyčajnej vody, nesladených nápojov, čaje a jesť čerstvé alebo sušené ovocie a zeleninu. Tiež cereálne tyčinky (bez polevy) s hrozienkami, orieškami a rôznymi semienkami zaženú hlad aspoň na nevyhnutný čas (ak už nemáte iné lepšie riešenie). A kto si nedokáže odoprieť čokoládu, nech si vyberie radšej takú, ktorá obsahuje menej cukru, zato vyššie percento kakaovej hmoty (aspoň 70%).

A večer si môžete k telke dať napríklad Biomila sušené jabĺčka, alebo špaldové tyčinky.

Danáč Gabriella/bio-predaj.sk

Toto ste už čítali?

Cookies