Back to top

Dôležitým cieľom je rekonštrukcia telocviční

Publikované: 26. február 2016 - 10:19
Porozprávali sme sa s viceprimátorom nášho mesta, s pánom Lászlom A. Szabóm na tému šport, vzdelávanie a kultúra, ich rozvojové plány a výzvy.

Z roka na rok zaznamenávame v našom meste čoraz viac športových úspechov. Aký je váš názor na to, ako by mohlo mesto v rámci daných možností vytvoriť dorastajúcej mládeži ešte lepšie podmienky na športovanie?

– Je nám potešením, že vo viacerých športových disciplínach sa popri dospelých športovcoch, aj mnohé mladé talenty môžu pýšiť množstvom vynikajúcich výsledkov. Pustiť sa do  ich vymenovania by pre nedostatok priestoru nemalo zmysel. V každom prípade ma však  teší, koľko detí sa zapája do pohybových aktivít, ktoré sú základom zdravého životného štýlu. Toto je dôležité aj vtedy, ak z nich nevyrastú športovci, len sa budú jednoducho dobre cítiť vo svojej koži. Preto je úlohou mesta, aby zabezpečilo pre ne vhodné podmienky na šport a ak sú ešte k tomu  talentované, tak aj príležitosti súťažiť. V rozpočte mesta sa snažíme na tieto účely vyčleniť dostatok potrebných zdrojov.

Akým spôsobom ovplyvní športový život v meste výstavba nového štadióna DAC?

– DAC Aréna, keďže jej účelom je poskytovať priestor výlučne na futbal, nie celkom bude vedieť ovplyvňovať všestranné športové aktivity v meste. Dúfame samozrejme, že úroveň futbalu a jeho návštevnosť, už len kvôli vyššiemu komfortu, narastie. Ostatné naše úspešné športové odvetvia sú väčšinou halové, takže ich zastrešia mestská športová hala a telocvične  našich vzdelávacích inštitúcií. Preto dôraz kladieme hlavne na už spomínané telocvične, na rekonštrukciu ich šatní a sociálnych zariadení. Na ich obnovu budeme hľadať aj externé zdroje, veď slúžia širokej športuchtivej verejnosti.

Téma vzdelávania dostáva v médiách znova široký priestor. Ako hodnotíte úroveň vzdelávacích inštitúcií v meste v celoštátnom porovnaní?

– Tlač sa v uplynulých týždňoch zameriavala hlavne na problémy týkajúce sa celého Slovenska, ako je štrajk učiteľov či problémy okolo malých škôl, riešenie ktorých potrebuje systémové zmeny. Toto je výsledkom toho, že na Slovensku  už desaťročia každý jeden minister  robí ohľadne škôl, učiteľov a žiakov len pokusy, miesto reformy vzdelávania sú len čiastkové zmeny, ktoré ani len nie sú vo vzájomnom súlade. Napriek tomu môžeme konštatovať, že výsledky škôl pôsobiacich na území mesta sú nadpriemerné v porovnaní s celoslovenským priemerom, čo potvrdzujú aj hodnotenia nezávislých analytikov. Naše školy s vyučovacím jazykom maďarským patria ešte k tomu k tým absolútne najlepším. Samozrejme, aj tak je vždy  čo zlepšovať.

Aký rozvoj sa môže očakávať na poli vzdelávania v rámci mestských inštitúcií?

– Naším najdôležitejším cieľom je údržba stavu budov, v poslednom období prešlo viacero škôl rekonštrukciou. V budúcnosti bude aktuálne zateplenie a výmena okien ďalších mestských inštitúcií. Okrem toho plánujeme rozšírenie škôlky na ul. SNP, čiže zväčšenie jej kapacity a tiež rekonštrukciu škôlky na Októbrovej. V našich plánoch má svoje miesto aj už spomínaná rekonštrukcia školských telocviční. Čo sa zabezpečenia personálneho obsadenia týka, to je skôr úlohou riaditeľov, ale my by sme chceli pokračovať tiež v zabezpečení miest pomocných pedagogických zamestnancov na uľahčenie integrácie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Je len druhý mesiac roka, čaká nás ešte množstvo kultúrnych akcií. Čo si myslíte, akým smerom by sa ešte dal rozšíriť ich okruh? Máte nové nápady, plány, ktoré by sa dali už aj v tomto roku uskutočniť?

– Myslím si, že rôznorodosť kultúrnych programov v meste ani doteraz nemohla byť predmetom nespokojnosti. Preto by sme aj naďalej chceli uchovať organizovanie už tradičných podujatí a na druhej strane podporujeme vznik ďalších, ktoré posilňujú náš regionálny lokálpatriotizmus, alebo prispievajú k ďalšiemu rozvoju cestovného ruchu. Môže to byť napr. festival, koncert či výstava. Hlavne nech je povznesením pre dušu.

Toto ste už čítali?

Cookies