Back to top

Domácnosti a firmy chránia pred zvyšovaním cien: Tarifa za prenos elektriny tento rok neporastie

Publikované: 16. január 2023 - 20:01
Ministerstvo financií SR (MF SR) prispeje ďalšími 153 miliónmi eur na kompenzáciu rastu distribučných poplatkov za elektrickú energiu, a to zásluhou dobrého hospodárenia jeho dcérskej spoločnosti Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy, a.s. (SEPS). Takzvaná tarifa pre straty v prenose tak zostáva na úrovni vlaňajška, a to napriek vyšším cenám elektriny na trhu. V opačnom prípade by hrozilo, že za ňu domácnosti a firmy tento rok zaplatia až päťnásobne viac.
Domácnosti a firmy chránia pred zvyšovaním cien: Tarifa za prenos elektriny tento rok neporastie

SEPS-u sa vlani hospodársky mimoriadne darilo, preto po dohode s ministerstvom financií pomôže Slovensku bojovať s energetickou krízou. Spoločnosť odvedie 153 miliónov eur, ktoré zabezpečia, aby sa pre domácnosti a firmy nezvyšovala takzvaná tarifa na straty v prenose. Tá vďaka tomuto opatreniu zostane pre rok 2023 na úrovni vlaňajška (1,7169 €/MWh), a to napriek zvýšeným cenám na trhu s elektrinou. V opačnom prípade by stúpla niekoľkonásobne na 8,6564 €/MWh.

„Okrem vyčlenenia dokopy piatich miliárd eur v štátnom rozpočte v rokoch 2022 a 2023 a troch miliárd eur, ktoré domácnosti ušetria prostredníctvom zmrazenia silovej elektriny, ide o ďalší balík financií, ktorý nám významným spôsobom pomôže prekonať náročnú energetickú krízu,“  povedal štátny tajomník MF SR Marcel Klimek„Za to môžeme ďakovať výbornému hospodáreniu vedenia SEPS-u, ktoré vlani profitovalo na vysokých cenách elektriny. Zisk sme sa rozhodli využiť v prospech slovenských občanov a podnikateľov.“

Odvodom pritom nebudú dotknuté investičné potreby SEPS-u, ani jeho príprava na zelenú energetiku. „Slovenská elektrizačná prenosová sústava je v turbulentnej situácii na trhu s elektrinou dobre pripravená reagovať na jeho potreby. Aj preto sme mohli minulý rok profitovať z vysokých cien elektriny najmä pri jej severo-južnom či južno-severnom tranzite cez našu krajinu,“ skonštatoval generálny riaditeľ SEPS-u Peter Dovhun.

„Samozrejme, ako manažéri štátnej akciovky chápeme snahu vlády pomôcť domácnostiam s vysokými cenami i štátnemu rozpočtu. Zároveň však musíme, ako dobrí hospodári, finančne zabezpečiť investičné potreby našej spoločnosti spojené s rýchlym prechodom našej krajiny na zelenú energetiku a ďalšími revolučnými pohybmi v našom biznise. To sa nám vďaka korektným rokovaniam s naším akcionárom - ministerstvom financií a regulátorom podarilo.“

Povinný odvod vo výške 153 miliónov eur pokryje ročné potreby silovej elektriny až 800-tisíc domácnostiam z celkového počtu dva milióny. K nemu pribudnú do štátneho rozpočtu ešte milióny eur z dane z príjmu z právnických osôb, a to zo zisku, ktorý spoločnosti zostane po odvode.

TS/ Ministerstvo financií SR

Toto ste už čítali?

Cookies