Nachádzate sa tu

Dunajská Streda je do soboty mestom harmoniky

Toto ste už čítali?

Publikované: 2018, november 23 - 12:56 | Kultúra
Podujatie 27. Frank Marocco Medzinárodný harmonikový festival sa začalo koncertom ruského umelca Arsenija Strokovskija.
Dunajská Streda je do soboty mestom harmoniky

Festival otvoril Rácz Tibor, hudobný umelec, čestný občan nášho mesta. Vyzdvihol, že festival zorganizovaný po 27. krát nie je len prácou, ale aj zodpovednosťou. Takýto festival nevznikne preto, že naplní štadióny, ale preto, aby ukázal aktuálnu situáciu, to, čo sa vo svete hudby deje. Vznikne preto, aby mladí i starší dostali príležitosť na výmenu skúseností, na stretnutie, pričom jeho najdôležitejšou úlohou je poskytnúť mladým možnosť zmerať si svoje schopnosti a svoju pozíciu v profesných kruhoch.

Slovo dostal aj primátor mesta, Zoltán Hájos, ktorý využil tento koncert na to, aby  Ráczovi Tiborovi, riaditeľovi festivalu – ktorý toho roku oslávil  65. narodeniny – odovzdal pamätný list za vynikajúce výsledky na poli kultúry a šírenie dobrého mena mesta vo svete.

Arsenij Strokovskij, skončil štúdium na vysokej škole v Moskve, nielenže vyhráva veľa medzinárodných súťaží, ale je považovaný za taký talent, ktorý dostal medzinárodné štipendium na neobmedzený čas. Momentálne sa učí u medzinárodne uznávaného učiteľa, Stefana Hussonga v nemeckom Würzburgu.

Na konci koncertu požiadal Rácz Tibor o spoluprácu obecenstvo. Požiadal ich, aby sa na koncerte v sobotu stali hodnotiteľmi, čiže zorganizujú hlasovanie obecenstva. Podľa jeho slov k bodom od poroty dostane víťaz obecenstva plus jeden bod.

Zároveň pozval všetkých na piatkové a sobotňajšie koncerty. V piatok bude od 18.30 h predstavenie Tango Quartetto Re Campo „A tangó története“ (v preklade História tanga)  a v sobotu sa od 15.00 h predstaví Volodymyr Runčak a od 17.00 bude záverečný koncert Intertalent 2018.