Back to top

Dunajská Streda privíta svetovú cyklistiku. V srdci Žitného ostrova odštartuje 68. ročník pretekov Okolo Slovenska

Publikované: 17. máj 2024 - 11:11
Tohtoročná edícia najvýznamnejších slovenských etapových cyklistických pretekov odštartuje v Dunajskej Strede. Posledný júnový týždeň si na svoje prídu nielen fanúšikovia cyklistiky, ale športu ako takého. Na slovenské cesty príde výber 21 celkov, vrátane pretekárov najvyššej cyklistickej ligy. Preteky odštartujú tímovou časovkou práve v našom meste, a obyvatelia Dunajskej Stredy budú tiež tlieskať víťazom úvodnej etapy. Spolu so športovým je pre fanúšikov pripravený i bohatý kultúrny program.
Dunajská Streda privíta svetovú cyklistiku. V srdci Žitného ostrova odštartuje  68. ročník pretekov Okolo Slovenska

Len necelý mesiac zostáva do štartu jediných slovenských etapových cyklistických pretekov, ktoré umožňujú pripisovať i body do medzinárodného rebríčka UCI. 68. edícia Okolo Slovenska prevedie cyklistov v termíne 26.-30.6. od malebných zákutí nížiny dunajských vôd až do majestátnych Tatier. Celkovo je na programe 710,5 kilometrov s 19 horskými a 8 rýchlostnými prémiami.

Karty celkového poradia rozdá na úvod tímová časovka, ktorá je na programe pretekov po piaty krát v ich histórii. V programe Okolo Slovenska mala premiéru v roku 1957, s ďalšími zastávkami v rokoch 1965, 1987 a 2014.

Tá tohtoročná so štartom a cieľom v Dunajskej Strede pri MOL Aréne bude mať rovinatý charakter a dĺžkou 28,8 kilometra rozdá karty celkového poradia. Ale nebude vôbec jednoduchá. Už jej úvod bude mať technický charakter, kým od štartu prevedie cyklistov smerom von z mesta, kde sa do boja o výsledok zapojí vietor i horúce počasie.

Od MOL Arény sa cyklisti vydajú po Športovej ulici cez kruhový objazd na Poľnú, Družstevnú a Letištnú a Záhradnícku ulicu. Na kruhovom objazde budú pokračovať smerom na Orechovú Potôň a neskôr okruhom cez Slovakiaring. Odtiaľ sa vrátia po tej istej ceste naspäť do Dunajskej Stredy, ale po kruhovom objazde to stočia na ulicu Lászla Amádea, potom Gyulu Szaboa a cez Poľnú, Ružový háj a Športovú ulicu naspäť k MOL Aréne.

Program pretekov štartuje od 18:10, už od 15:00 však bude miesto štartu a cieľa žiť bohatým programom.

Obyvatelia Žitného ostrova už veľakrát v minulosti ukázali, akú fantastickú atmosféru vedia pripraviť športovcom a podujatiam prichádzajúcim do tejto časti krajiny. Veríme, že o tú nebude núdza ani tentokrát. Okrem zvučných mien svetového pelotónu budú medzi fanúšikmi určite rezonovať mená domácich cyklistov. A možno i najlepšieho cyklistu v histórii Slovenska.

Na svoje si prídu nielen fanúšikovia športu

Cyklistické preteky priťahujú pozornosť ľudí na celom svete. Podobne, ako je to pri veľkých podujatiach, i na Slovensku je súčasťou pretekov i reklamná kolóna, ktorá ide po trati v približne polhodinovom predstihu. Partneri podujatia majú pre fanúšikov na štarte, v cieli i počas prechádzania traťou rôzne darčeky a stánky s aktivitami.

Cez fotky, videá a vysielanie sú krásy našej krajiny sprostredkované ďaleko za jej hranice. Dva ročníky, ktoré sme mohli sledovať i prostredníctvom vysielania cez TV stanicu Eurosport, významne spropagovali regióny a etapové mestá, ako žiadna iná reklama.

Program doplní koncert Bystrík bandy, adrenalínové vystúpenie trojnásobného majstra sveta v cyklotriale Jána Kočiša a dych berúce kúsky dvojice krasojazdkýň.

Ale preteky tvoria najmä fanúšikovia. Atmosféru na trati, pripomínajúcu Tour de France, si pochvaľovali všetky hviezdy pelotónu niekoľkých posledných ročníkov Okolo Slovenska. Veríme, že sa nám ju vďaka vám podarí vytvoriť i tentokrát.

Slovenský zväz cyklistiky, o. z.

 

Toto ste už čítali?

Cookies