Back to top

Dve ulice dostali meno

Publikované: 23. február 2018 - 9:33
Poslanci na zastupiteľstve, ktoré sa konalo 20. februára, pomenovali dve nové ulice.
Dve ulice dostali meno

Ulice sa pomenúvajú všeobecne záväzným nariadením, ktoré odporučila Komisia pre kultúru a zahraničné vzťahy, jej predseda, Karaffa Attila, na zastupiteľstve vysvetlil dôvody konkrétnej voľby. Poslanci tieto návrhy prijali.

Takže naše mesto má o dve ulice viac: Ulica Pála Angyala a Ulica Ferenca Vermesa.

Angyal Pál zo „Síkabony“ bol sudcom trestného práva, univerzitným učiteľom, členom  Maďarskej Akadémie vied. Ide o starú rodinu z Bratislavskej župy. Meno sa spomína už v roku 1525. Žijúci rodinní príslušníci poznajú svoj strom života až do roku 1680.

Vermes Ferenc bol zemepán, sudca, ktorý v roku 1905 dal na svojom pozemku postaviť prízemnú kúriu.  Bol zakladateľom „Dunaszerdahelyi Sport Egylet“. Začiatok dunajskostredského športového života môžeme datovať do roku 1904, keď mestské zastupiteľstvo určilo územie na dnešnom sídlisku Sever I. na účely športovania a dalo tam osadiť športové náradie.  Futbalový klub bol zriadený o 4 roky neskôr, v roku 1908 a jeho predsedom sa stal Vermes Ferenc. Klub prijal názov Dunaszerdahelyi Sport Egylet (DSE). Jeho vila získala dnešnú podobu v roku 1909, kedy sa stavba zväčšila a osadili sa na okrasu vežičky. Počas socializmu slúžil pre účely pionierskej organizácie, v rokoch 1988 – 2002 tu bola vysunutá časť SNG. V roku 2005 ju kúpilo mesto a po prestavbe sa tu zriadila Galéria súčasných maďarských umelcov.

Toto ste už čítali?

Cookies