Exekučná amnestia
Jej pôvodným zámerom však bola takzvaná exekučná amnestia, ktorá by nielen dlhy zastavila, ale aj vyplatila. Napokon prešiel Gálov variant, ktorý zastaví staršie konania. Veritelia budú môcť svoje dlhy vymáhať ďalej, musia však podať nové návrhy.
Zákon čelil od začiatku ostrej kritike. Exekútorom sa napríklad nepozdávalo, že bol predložený aj bez odstránenia rozporov, a naznačovali jeho možnú protiústavnosť. Problémová je pri zákone aj výška paušálnych náhrad pre exekútorov za jedno zastavené konanie.
Rezort spravodlivosti ju totiž stanovil na 35 eur. Podľa viacerých exekútorov je táto suma značne poddimenzovaná, pretože náklady pri starších spisoch presahujú stovky eur.
Dlhy môžu naďalej vymáhať
Rezort spravodlivosti, naopak, argumentoval tým, že opatrenie má pomôcť ľudom, ktorí sa nevedia dostať z dlhovej pasce. Odhady na zastavenie starších konaní prevyšujú 40 miliónov eur.
Na Slovensku je v súčasnosti viac ako tri milióny exekúcií, Gálovo opatrenie sa dotkne približne tretiny. Prioritne chce rezort zastaviť staršie spisy ako päť rokov s tým, že veritelia budú môcť svoje dlhy vymáhať naďalej, ale prostredníctvom nových podaní a nového systému, keď všetky exekúcie rieši Okresný súd v Banskej Bystrici.
felvidek.ma
Toto ste už čítali?
Vláda schválila zoznam obcí, v ktorých vzniknú centrá zdieľaných služieb
Vo vybraných 22 obciach z najmenej rozvinutých regiónov...