Nachádzate sa tu

Exekútori dôchodcom na vianočný príspevok siahnuť nemôžu

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, december 4 - 10:52 | Správy
Ak majú starší ľudia exekúciu a majú zablokovaný účet, komora im odporúča, aby si vyžiadali doklad zo Sociálnej poisťovne o vianočnom príspevku, ktorý následne budú môcť využiť.
Exekútori dôchodcom na vianočný príspevok siahnuť nemôžu

„Vyplácanie vianočného príspevku upravuje zákon o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku v znení neskorších zmien a doplnkov. Podľa ustanovenia je tento príspevok definovaný ako štátna sociálna dávka. Na takúto dávku sa exekúcia nevzťahuje,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov (SKE) Stanislava Kolesárová.

Ak je voči dôchodcovi vedená exekúcia, môže mať zablokovaný účet, na ktorý mu chodí dôchodok i vianočný príspevok. „V takejto situácii odporúčame dôchodcom, aby si v Sociálnej poisťovni vyžiadali doklad o poskytnutí vianočného príspevku k dôchodku a preukázali sa ním súdnemu exekútorovi. Ten následne umožní čerpanie tohto príspevku,“ dodala Kolesárová.

Alternatívou tohto postupu by bolo vyplácanie vianočných príspevkov Sociálnou poisťovňou poštovými poukážkami, nie prevodom na účet.

zdroj: Ma7.sk