Back to top

FaceApp pobláznila internet. Je však aplikácia bezpečná?

Publikované: 18. júl 2019 - 13:29
Nedávno sa na internete stala mimoriadne obľúbenou aplikácia FaceApp. Jej princíp je veľmi jednoduchý a napriek tomu, že v minulosti sa už podobné aplikácie objavili, táto zožala najväčší úspech. Teraz sa však zistilo, že jej používanie vôbec nemusí byť bezpečné pre vaše súkromie.
FaceApp pobláznila internet. Je však aplikácia bezpečná?

Ruská vláda má prístup ku vyzbieraným dátam

Autor populárnej aplikácie FaceApp, Yaroslav Goncharov, pochádza z Ruskej federácie. Tam má dokonca zaregistrovanú aj svoju spoločnosť, Wireless Lab. Na tom by nebolo nič zlé, keby nebolo v podmienkach používania aplikácie povolenie na zbieranie osobných údajov.

Je možné, aby ruská tajná služba pristupovala ku dátam v aplikácii FaceApp

Konkrétne súhlasíte s tým, aby aplikácia zbierala dáta o tom, čo na webe sledujete. Ďalej aj cez aké zariadenia, v akých prehliadačoch a podobne. Ak vám ani to nestačí, potom už len stačí dodať, že ruská vláda (hlavne tajná služba) má zo zákona dovolené pristupovať ku dátam firiem ako Wireless Lab.

Nič nie je potvrdené, ale hrozba tu je

Aj napriek tomu všetkému, čo sme spomenuli vyššie, nikde nie je napísané, že ruská tajná služba naozaj zbiera a pristupuje ku dátam získaným cez aplikáciu FaceApp. Napriek tomu je ale používanie takejto aplikácie nie úplne bezpečné pre vaše súkromie. Viacerí odborníci dokonca radia okamžite si ju odinštalovať.

„Ak si myslíte, že nemôžete úmyselne špehovať ruské spravodajské služby, alebo v podstate nechcete posielať ruské údaje, mali by ste sa takýmto službám a aplikáciám vyhnúť,“ povedala šéfka mimovládnej organizácie„ Laboratórium digitálnej bezpečnosti “Andrina Chulivskaya.

„Ak sa prihlasujete cez Facebook profil – vyžaduje prístup k všeobecným informáciám o Vašom profile, e-mailovej adrese a všetkým fotografiám na Vašom Facebooku (vrátane zdieľaných len pre priateľov alebo len pre seba).

Ak ste nastavili aplikáciu FaceApp ako aplikáciu na smartfóne – bude mať tiež prístup ku všetkým fotografiám vo vašom smartfóne, vrátane tých, ktoré ste nikdy nezverejnili na internete,“ hovorí Chulivskaya.

mojandroid.sk

Cookies