Back to top

Festival improvizovanej hudby aj v roku 2019

Publikované: 5. september 2019 - 13:06
Milovníkov hudby čaká 6. a 7. septembra mimoriadny hudobný zážitok. Medzi koncertmi „Are you FREE? 2019“ si určite každý príde na svoje, alebo ak môže, nech navštívi všetky koncerty.
Festival improvizovanej hudby aj v roku 2019

Koho môžete počuť / vidieť, si prečítajte tu:

6. septembra, piatok, 20.00

NFG klub, Korzo B. Bartóka 788/1, Dunajská Streda

Szabó–Turcerová–Maceček (SK, CZ)
Štefan Szabó: gitara
Michaela Turcerová: saxofón
Petr Maceček: bicie
Toto zaujímavé mladé trio sa zrodilo v roku 2017 medzi českými a slovenskými hranicami. Skupinu tvoria dvaja slovenskí hudobníci: saxofonistka Michaela Turcerová, študujúca na Akadémii Múzických Umení v Prahe, gitarista Štefan Szabó a taktiež český bubeník Petr Maceček (obaja z Janáčkovej akádémie múzických umení v Brne). Repertoár obsahuje prevažne autorské kompozície všetkých troch členov, ale taktiež jedinečné aranžmány jazzových štandardov. Ich unikátne interpretačné výkony a kolektívna improvizácia vytvárajú priestor pre vznik zaujímavých hudobných textúr. Počas svojej existencie predstavila trojica Szabó / Turcerová / Maceček svoju hudbu na dvoch turné po Českej Republike, Slovensku, Maďarsku a Poľsku.

Backspace [augmented] (PL)
Zbigniew Chojnacki: akordeón/elektronika
Lukasz Czekala: husle /elektronika
Marcin Albert Steczkowski: kornet/elektronika
Backspace [augmented] je jednou z najoriginálnejších skupín na európskej scéne improvizovanej hudby. Úspešne kombinuje akustický zvuk akordeónu, huslí a trúbky s možnosťami moderných technológií. Dialóg, interakcia, improvizácia, živé vzorkovanie a kreatívne využívanie počítačového softvéru (Ableton Live), elektronické efekty a dokonca aj každodenné predmety pomohli vytvoriť ich jedinečný hudobný jazyk. Formácia je hudobne inšpirovaná symfonickou hudbou, minimalizmom, štýlom „Tintinnabuli“ z nového škandinávskeho jazzu, ambientom, elektronickou a house music. „Integrácia nástrojov s elektronikou nám umožňuje vytvárať zvuk, ktorý by nebolo možné dosiahnuť na akustických nástrojoch - dáva nám obrovskú škálu farieb, pomocou ktorých môžeme vyjadrovať emócie, budovať atmosféru a priestor, otvárať dvere novým a predtým neznámym oblastiam hudby. Venujeme sa improvizácii - každý nový zvuk nám hovorí, čo bude ďalej - hudbu robíme „tu a teraz“, aby každý koncert mohol mať podobu mimoriadneho a jedinečného hudobného predstavenia „Čo inšpiruje nás je: príroda, mesto, stroj, človek, priestor, pohľad, zážitky, spomienky, jedinečnosť a každodenný život, hudba austrálskych domorodcov, nemecká techno scéna a abstraktný expresionizmus.

The Qualitons (HU)
Budapeštianska skupina The Qualitons tento rok oslávi svoje 10. výročie. Chytľavý, energický, psychedelický rock inšpirovaný zvukmi mod-beatu a funkovej hudby 60. a 70. rokov.
Začínali ako inštrumentálna jazz-funk formácia. Keďže všetci členovia absolvovali Katedru jazzu na Hudobnej akadémii Franza Liszta, čoskoro začali písať vlastné piesne boli inšpirované zvukom a energiou rannej rockovej, beatovej a funkovej hudby.
Ich debutový album „Panoramic Tymes“ vydala v roku 2010 nemecká funk-soul značka Tramp Records a po niekoľkých zmenách zostavy nasledovalo v roku 2014 „Tomorrow's News“.
Kapela práve predstavuje materiál svojho tretieho albumu s názvom „Echoes Calling“. Novým hudobným materiálom sa vydali na nové cesty: skladby sú dlhšie, skladajú sa z niekoľkých častí, zvuky je odvážnejší a progresívnejší. Toto všetko obohacuje charakteristické rysy skupiny: bohaté vokálne harmónie podporené pevnými gitarovými groovmi.
Skupina si buduje medzinárodnú kariéru vďaka nedávnemu priamemu vysielaniu legendárneho rádia KEXP v Seattli v USA a niekoľkým vystúpeniam po Európe: turné po Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Poľsku. Ich skladby sa objavili v rozhlasových playlistoch na celom svete (vrátane Austrálie, USA a Japonska), poskytli rozhovory niekoľkým medzinárodným časopisom, napísali hudbu k dvom nezávyslým maďarským filmom.
G. Szabó Hunor: spev, gitara, bicie
Hock Ernő: basová gitara, spev
Szőke Barna: gitara
Boros Levente: bicie
Ádám Menyhei: klávesy

7. septembra, sobota:

10.00 Buena Caffe House, Korzo B. Bartóka 5642/14A, Dunajská Streda

Kovács Ferenc „Öcsi”és Brasnyó Antal „Anti” (SRB, HUN)

17.00 Vermes Villa, u. J. Szabóa 2, Dunajská Streda

Öcsi + Ko + Anti (SRB, HUN)
Ferenc Kovács – husle, trúbka, spev. Bol zakladajúcim členom Budapest Ragtime Band, s ktorou pracoval 15 rokov. S Kálmán Balogh Gipsy Cymbalom Band pracuje od roku 1994. Spolupracoval s medzinárodnými hviezdami ako Balanescu, Steve Hacket, David Murray, Hamid Drake a Archie Shepp, ktorý povedal, že je „jedným z najlepších huslistov na svete, ktorí hrá na trúbke ako Miles Davis.“ S najvýznamnejšou vlastnou formáciou Magony Orchestra hrajúcou zmes sedliackej barokovej hudby, jazzu a súčasnej hudby, vydali CD Magony. Už v roku 1996 aktívne spolupracoval na prvom albume skupiny Djabe a od roku 2001 do roku 2016 bol riadnym členom a hlavným sólistom kapely. Jeho autentická hra na husliach a jeho spev je tiež dôležitým nositeľom maďarského hudobného sveta formácie. Bol sólistom aj významných hudobných telies ako MAKÚZ – vedený fenomenálnym Györgyom Szabadoson a Dresch Quartet.
Zoltán Kovács – klavír. V roku 1998 ukončil štúdium na Akadémii Liszta Ferenca v Budapešti. Okrem klasickej kompozície a klavírnych štúdií sa venuje jazzu od 13 rokov. S jeho menom je spojené množstvo televíznych a divadelných hudobných produkcií a taktiež je aktívny v oblasti jazzovej aj popovej hudby. V rokoch 2001 až 2016 pôsobil ako klávesista skupiny Djabe. Jeho sóla často obsahujú prvky klasickej hudby čo prináša osviežujúcu farbu do hudobného obrazu zoskupenia. Gitarista skupiny Genesis Steve Hackett, ktorý je častým hosťom skupiny Djabe sa vyjadril s najväčším uznaním o hre Zoltána Kovácsa. Okrem aktívnej hudobnej kariéry pôsobí aj ako hudobný pedagóg v Győri.
Antal Brasnyó – viola, ľudový hudobník si vybudoval svoju hudobnú reputáciu po deasťročnej spolupráci s Félixom Lajkó a aj ako člen skupiny Mihálya Drescha. Momentálne osamostatnene hľadá svoju hudobnú cestusa. Pracuje aj ako výrobca hudobných nástrojov.

Szakcsi Lakatos Béla (HU)
Béla Szakcsi Lakatos je jednou z najvýznamnejších osobností maďarského jazzového života. Svoju hudobnú kariéru začal v päťdesiatych rokoch a postupne zanecháva za sebou významné diela v oblasti tradičného jazzu, jazz-rocku, new age, voľnej improvizácie a cigánskeho jazzu. Stal sa jedným z najuznávanejších veľvyslancov maďarského jazzu so zmluvami o nahrávaní v USA a medzinárodnými festivalovými vystúpeniami. Klavirista ocenený cenou Liszta a Kossutha sa veľmi prirodzene pohybuje  v oblasti jazzovej aj vážnej hudby, ako aj na poli world music. Jeho ohromujúcu virtuóznu a vynaliezavú hru je počuť na mnohých tituloch.
Účinkoval na najprestížnejších festivaloch, vystupoval a nahrával s velikánmi ako napríklad Bob Mintzer, George Jinda, Lionel Cordew, Chieli Minucci, Peter Bernstein, John Patitucci, Jack De Johnette, Zappa, farmár umenia, Mark Ledford, Dave Weckl, Omar Hakim, Terri Lyne Carrington, Marvin "Smitty" Smith, Jay Leonhart, Gerald Veasley, Victor Bailey, Randy Roos, Attila Zoller, Rodney Holmes, David Sanchez alebo Mike Richmond.
Do histórie maďarského jazzu sa zapísal s kapelou Rákfogó a potom Saturn - hral nezmazateľnú úlohu pri vzniku a šírení jazz-fusion. Medzitým sa venoval aj zbieraniu cigánskeho folklóru a jeho premene na divadelné diela.
V posledných desaťročiach sa hlbšie venoval štúdiu kompozícií Györgya Kurtága. V súčasnosti sa zaoberá tvorbou velikánov, ako György Ligeti, Péter Eötvös a Pierre Boulez.
Z doteraz oddelených žánrov vytvoriť spoločný jazyk - to je pravdepodobne poslanie Szakcsiho.

21:00, NFG klub, Korzo B. Bartóka 788/1, Dunajská Streda

Varga Dániel kvartett (HU, PL, HR)
Varga Dániel: saxofón
Piotr Lipowicz: gitara
Ivar Krizic: kontrabas
Piotr Budniak: bicie
Mladý maďarský saxofonista a skladateľ Daniel Varga sa veľmi nestará o hudobné žánre. So svojou virtuozitou sa preslávil v čerstvej experimentálnej indie rockovej kapele Moped Loewen, ale funguje aj s vlastným kvartetom, voľnou formáciou hrajúcou súčasný jazz koreniaci vo voľnej aj modálnej hudbe, z ktorého však nechýba ani lyricizmus. Dvakrát vystúpil v Opus Jazz Clube v Budapešti, tentoraz prichádza so svojimi poľskými kolegami, gitaristom Piotrom Lipowiczom a bubeníkom Piotrom Budniakom, okrem svojho pravidelného chorvátskeho kontrabasistu Ivara Kriziča.
Jeho vzťah s poľskými hudobníkmi začal v roku 2014, keď hrali koncerty po celej krajine, predstavovali svoju vlastnú hudbu a nápady v rôznych skupinách a projektoch (projekt Animal House Project, Piotr Budniak Essential Group, Lipowicz - Budniak MAD Unit. Po dvojročnej prestávke sa opäť stretli ako Varga Dániel Eastern European Quartet, aby podmanili nostalgické spomienky a priniesli nám oheň čerstvých moderných nápadov.

Tormis Quartet (EST)
Kadri Voorand: spev
Liisi Koikson: spev
Jaak Sooäär: gitara
Paul Daniel: gitara
Estónsky skladateľ Veljo Tormis (1930–2017) bol jedným z hlavných zborových skladateľov 20. storočia v Európe. Prevažná väčšina jeho diel je založená na starých estónskych ľudových piesňach. Spevák Kadri Voorand a gitarista Jaak Sooäär spievali jeho piesne v zboroch už od útleho veku a veľmi si obľúbili jeho hudbu. V rámci osláv 85. narodenín Veljo Tormisa festival Jazzkaar požiadal o koncert pozostávajúci z jeho hudby v jazzovom kontexte, ku ktorému Voorand a Sooäär privolali speváka Liisi Koiksona a gitaristu Paul Daniela. Keďže debut dopadol veľmi dobre, štyria hudobníci sa rozhodli pokračovať ako skupina. Vystupovali na všetkých hlavných folklórnych a jazzových festivaloch v Estónsku a tiež vo Veľkej Británii, Izraeli, Nemecku, Maďarsku a Fínsku. Na jar roku 2018 kvarteto vydalo svoj debutový album „Tormisele / Hommage To Veljo Tormis“ u nemeckého vydavateľstva Nordic Notes. Kvarteto tiež získalo estónsku ľudovú Grammy ako najlepšia nová skupina v roku 2016.

Toto ste už čítali?

Cookies