Back to top

Gergely Múcska opäť zvíťazil na Žitnoostrovskom galope

Publikované: 8. júl 2024 - 11:27
Tento rok sa v Dunajskej Strede už po ôsmykrát konal Žitnoostrovský galop, kvalifikačné preteky Národného galopu.
Gergely Múcska opäť zvíťazil na Žitnoostrovskom galope

Okrem dopoludňajšej pestrej jarmočnej kavalkády, kde si na svoje prišli deti aj dospelí, oslnil predpoludním najmenších návštevníkov podujatia zábavný umelec Brandnyúl a následne slávnostne otvorili športové podujatie predstavením zúčastnených miest a obcí ako aj jazdeckých dvojíc kvalifikačných rozjazdov.

Účastníkov a záujemcov s veľkou radosťou privítal primátor nášho mesta Zoltán Hájos, ktorý vyzdvihol spoločnú snahu komunity o výchovu viacerých generácií k láske k športu.

V skorých popoludňajších hodinách po slávnostnom nástupe jazdcov mohla verejnosť sledovať predkolá galopu, do ktorého sa tento rok registrovalo rekordných 21 jazdcov; Žitnoostrovského galopu sa napokon zúčastnilo 20 jazdeckých dvojíc v troch kategóriách: na Žitnoostrovskom galope dospelých jazdcov, na Galope mladých husárov a tiež na - tento rok premiérovom – Galope husárskych detí. Jazdecké dvojice do arény sprevádzali členovia Spolku rytierskeho rádu na zachovanie tradícií z maďarského Nagycenku.

Popoludní, po veľkolepej hudobnej produkcii Národného jazdeckého divadla z Budapešti, mali záujemcovia možnosť sledovať ukážku westernovej jazdeckej disciplíny cutting, t.j. prácu s dobytkom, ako aj ďalšie ukážky westernového jazdenia či rýchlostných disciplín. Jazdci zo spolku na zachovanie jazdeckých tradícií z Nagycenku predviedli historickú bitku z čias tureckej okupácie. Na pódiu návštevníkov svojím vystúpením potešili členovia Citarového súboru Lámpás z Topoľníkov.

V hlavnom športovom momente dňa, vo finálových pretekoch Galopu mladých husárov zvíťazila Sofia Bogár na koni Jázmin vo farbách obce Dobrohošť, v pretekoch husárskych detí Linda Kohút na koni Alisa reprezentujúca Dunajskú Stredu, kým Gergely Múcska s koňom Fernando Makadám si zopakoval víťazstvo spred dvoch rokov vo farbách Tomášikova a na Žitnoostrovskom galope si tak znovu vybojoval prvenstvo.

V dňoch 5. a 6. októbra 2024 budú na Národnom galope v Szilvásvárade Žitný ostrov reprezentovať nasledovné obce a jazdci:

Galop husárskych detí:
Dunajská Streda, Linda Kohút

Galop mladých husárov:
Dobrohošť, Sofia Bogár
Tomášikovo, György Múcska

Žitnoostrovský galop:
Tomášikovo, Gergely Múcska

Čierna Voda, Viktor Múcska

Večer ukončil veľkolepý koncert obľúbenej skupiny NOX, po ktorom svojich fanúšikov roztancoval známy maďarský DJ DR BRS.

V poradí už VIII. Žitnoostrovský galop hýril farbami a adrenalínom nabitými programami. Pozrite si našu fotogalériu z predpoludnia (TU), popoludňajšie zábery nájdete TU a fotografie z večerných koncertov si môžete pozrieť TU.

Text a foto: Vince Rózsár

Toto ste už čítali?

Cookies