Back to top

Google Chrome 89 prináša rýchlejšie časy načítavania

Publikované: 18. marec 2021 - 13:36
Všetci asi poznáme tie vtipy o Google Chrome, ktoré si z neho robia srandu, koľko pamäte spotrebúva. To sa má na mobiloch zlepšiť vďaka Google Chrome 89. Táto verzia má zvýšiť rýchlosť načítavania a prináša pár ďalších užitočných funkcií. Téme sa venuje XDA.
Google Chrome 89 prináša rýchlejšie časy načítavania

Google Chrome 89 prináša “mrazom sušené” karty

Presne takto nazval Google funkciu, ktorá umožní doslova zamraziť vybrané karty v prehliadači, aby vám tam ostali natvrdo. Vďaka tomu sa Chrome spúšťa o 13 % rýchlejšie.

O čo ide? To nám vysvetľuje priamo Google:

“Chrome teraz ukladá odľahčenú verziu vašich kariet, ktoré sa svojou veľkosťou podobajú snímke obrazovky, ale podporuje posúvanie, zväčšovanie a ťukanie na odkazy. Tieto “mrazom sušené” karty používame pri štarte, zatiaľ čo skutočná karta sa načítava na pozadí a rýchlejšie sa tak dostanete na vašu stránku.“ 

Rozdiel ukazuje Google aj na krátkom videu, znázorňujúce načítavanie predtým a načítavanie teraz:

Google taktiež spomína, že vďaka tomu znížil riziko pádu aplikácie Google Chrome 89 z dôvodu vyťaženia dostupných prostriedkov, zlepšil využitie pamäte o 5 %, zvýšil rýchlosť spustenia aplikácie o 7,5 % a rýchlosť načítavania kariet o 2 %.

Navyše, ak máte zariadenie s 8 a viac gigabajtovou RAM, získate dodatočné výhody, v podobe 64 bitového Chrome-u:

„Pre tých z vás, ktorí majú najnovšie zariadenia so systémom Android (Android 10+ a 8 GB+ RAM), sme Chrome prestavali na 64-bitový binárny formát, vďaka čomu získate stabilnejší prehliadač Chrome, ktorý načíta stránky až o 8,5% rýchlejšie. Posúvanie stránok bude o 28% plynulejšie a znížená bola aj latencia vstupu,“ uviedol Google.

Google taktiež spomína, že nový Chrome využíva aj PartitionAlloc, nový alokátor pamäte, vynájdený Googlom. Ten je optimalizovaný pre nízke oneskorenie alokovania, je efektívny s ohľadom na úložisko a bezpečnosť. Vďaka tomu je aktualizovaný Chrome inteligentnejší, keď príde na správu pamäte. Z každej nevyužitej karty tak získa až 100 MB pamäte späť a bude ju vedieť alokovať k aktívne používanej karte.

Podľa vlastných slov Google nás toho čaká v budúcnosti ešte omnoho viac:

„Naše tímy neustále usilovne pracujú na tom, aby vám priniesli najrýchlejší a najvýkonnejší prehliadač na všetkých vašich zariadeniach,“ uviedol Google. „Sme veľmi radi, že vám môžeme priniesť tieto vylepšenia výkonu a máme toho pripraveného viac, takže zostaňte naladení.“

napidroid.hu/mojandroid.sk

Toto ste už čítali?

Cookies