Back to top

Google uvoľnil prehliadač Chrome 88, prináša aj novú ochranu hesiel

Publikované: 2. február 2021 - 11:01
Pred niekoľkými dňami Google oznámil uvedenie novej verzie prehliadača Chrome 88 a táto nová verzia prináša množstvo nových funkcií a vylepšení, vrátane vylepšeného tmavého režimu pre Windows 10, vyhľadávania na kartách a ďalších, menej rušivých výziev na povolenie.
Google uvoľnil prehliadač Chrome 88, prináša aj novú ochranu hesiel

Spočiatku Jednou z najväčších zmien v prehliadači Chrome 88 je to, že podpora aplikácie Adobe Flash Player je natrvalo odstránená. Flash v skutočnosti dosiahol svoj oficiálny koniec životnosti (EoL) 31. decembra 2020, keď spoločnosť Adobe oficiálne prestala podporovať softvér. Spoločnosť Adobe tiež začala 12. januára blokovať obsah vo formáte Flash ako súčasť svojho posledného klinca do rakvy.

Ďalšou zmenou, ktorá je predstavená v tejto novej verzii, je zmena z Chrome 88 už nepodporuje FTP, tj. adresy typu ftp: //. Podľa spoločnosti Google, keďže Chrome a ďalšie prehliadače smerujú k vždy šifrovanému webu, má zmysel odstraňovať staré protokoly, ako je tento. Napríklad Chrome 72 a novšie odstránili podporu získavania čiastkových zdrojov dokumentov pomocou FTP a vykresľovania zdrojov FTP najvyššej úrovne. Navigácia na adresy URL FTP vedie k zobrazeniu zoznamu adresárov alebo k stiahnutiu v závislosti od typu zdroja.

Google navyše oficiálne upúšťa od podpory systému Mac OS X 10.10 Yosemite v prehliadači Chrome 88.

Môžeme tiež nájsť experimentálna podpora rýchleho vyhľadávania kariet, ktorá bola predtým obmedzená na verziu Chrome OS. Používateľ môže vidieť zoznam všetkých otvorených kariet a rýchlo filtrovať požadovanú kartu bez ohľadu na to, či je v aktuálnom alebo inom okne.

Ďalšou novinkou Chrome 88 je to pridaná možnosť flexibilnejšej správy kľúčov na izoláciu v samostatných procesoch. Izolácia znamená presunutie radičov obsahu do samostatných procesov vo vzťahu k zdroju (pôvod - doména + port + protokol), a nie k miestu, to znamená, že umožňuje organizovať rozdelenie na rôzne procesy založené na doméne zdroja a nie na webe so všetkými zvláštnymi inklúziami na stránkach.

Prehliadač Chrome podporuje tmavý motív systému Windows 10 na nejaký čas, ale Chrome 88 to trochu vylepšuje. Tmavý motív sa teraz vzťahuje na posúvače mnohých interných stránok prehliadača Chrome. Patria sem nastavenia, záložky, história, stránka na novej karte a ďalšie. Zatiaľ sa však nenachádza na webových stránkach, ktoré podporujú temné témy.

mojandroid.sk

Toto ste už čítali?

Tagy: internet