Back to top

Hypotekárna bublina? Lacné hypotéky a rast cien

Publikované: 3. júl 2017 - 11:45
Slovensko zažíva obdobie historicky najlacnejšich hypoték, ale tento trend už prináša pre záujemcov o bývanie aj jeden nepriaznivý efekt: ceny nehnuteľností začali v uplynulých mesiacoch výrazne rásť.

Pokiaľ si Slovák v súčasnosti zoberie úver na bývanie, na úrokoch zaplatí v priemere 1,79 percenta ročne. Lacné pôžičky však tlačia hore ceny nehnuteľností takmer po celom Slovensku.Otázkou teraz zostáva, či dnešné úrokové miery zostanú na nízkych úrovniach dlhodobo alebo príde k rýchlej zmene trendu.

Podľa expertov by si mohli Slováci lacné hypotéky ešte dosť dlho užívať. Do kariet im hrá nielen menová politika Európskej centrálnej banky (ECB), ale aj pozitívny vývoj v oblasti zamestnanosti a konkurenčný boj medzi komerčnými bankami. Práve tieto tri faktory najviac rozhodujú o tom, koľko ľudia zaplatia za pôžičky.

„Európski centrálni bankári budú udržiavať hlavnú úrokovú sadzbu v eurozóne na súčasnej nízkej úrovni minimálne do konca tohto roka. V roku 2018 by už mohlo dôjsť k miernemu zvýšeniu, ale žiadny výrazný rast neočakávame,“ predpokladá analytička Poštovej banky Jana Glasová.

ECB bude naďalej udržiavať uvoľnenú menovú ponuku aj preto, lebo inflácia sa stále drží na nízkych úrovniach.

Pavel Škriniar z portálu FinančnáHitparáda.sk dokonca tvrdí, že v niektorých prípadoch by mohlo prísť aj k zníženiu úrokov v rámci súťaže medzi bankami. „Všetko závisí od vývoja na finančnom trhu. Nie je nemožný ani ďalší pokles sadzieb. Vidieť to napríklad na sadzbách hypoték v Japonsku, ktoré sú zlomkom tých našich,“ približuje Škriniar.

Na druhej strane upozorňuje na to, že nie vždy je hypotekárny úver s najnižšou úrokovou mierou najvýhodnejší. Finančné inštitúcie často vyžadujú pre získanie nízkej sadzby ďalšie produkty, ktoré navýšia celkové náklady na splácanie. Na zvyšovanie úrokov by nemala negatívne vplývať ani nezamestnanosť, ktorá v konečnom dôsledku ovplyvňuje splácanie úverov.

„Pokiaľ v banke rastie podiel nesplácaných úverov, prejaví sa to vo výslednej úrokovej sadzbe jej zvyšovaním. Úrokové výnosy banky musia pokryť aj náklady na tvorbu opravných položiek, ktoré banka vytvára pri nesplácaných úveroch,“ približuje analytik portálu FinančnýKompas.sk Maroš Ovčiarik.

Vzhľadom na rast slovenskej ekonomiky odborníci očakávajú ďalšie znižovanie počtu nezamestnaných. Preto by platobná morálka Slovákov mala zostať naďalej dobrá. Slováci sa pre lacné úvery v uplynulom roku výraznejšie zadlžili, čo sa prejavilo aj na rastúcich cenách nedhnuteľností. Na tento negatívny trend nedávno upozornila aj Národná banka Slovenska. Preto obmedzila poskytovanie hypoték. Niektoré komerčné banky si však našli cestičky, ako tieto prekážky obísť.

V prvom kvartáli tohto roka nehnuteľnosti zdraželi najviac od predkrízových rokov. Slováci si v priemere museli priplatiť na bývanie o takmer 8 percent viac. Zdražovanie však postihlo predovšetkým bohatšie regióny. Naopak, v košickom či prešovskom kraji rástli ceny nehnuteľností najpomalšie. V banskobystrickom regióne dokonca medziročne zlacneli o dve percentá. 

Zdroj: aktuality.sk

 

Toto ste už čítali?

Cookies