Back to top

I. Korčok: Zatváranie hraníc je z môjho pohľadu krajné riešenie

Publikované: 9. september 2020 - 13:24
Zatváranie hraníc je z pohľadu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka krajné riešenie. Uviedol to v stredu pred rokovaním vlády po tom, ako v susedných štátoch pribúda denne množstvo infikovaných ľudí novým koronavírusom.
I. Korčok: Zatváranie hraníc je z môjho pohľadu krajné riešenie

"Osobne sa prihováram za to, aby sme hľadali také riešenia, ktoré nám pred týmto uzatvorením hraníc dajú určitú flexibilitu. Samozrejme, nemôžeme nevidieť, že v susedných krajinách, osobitne v Česku a Rakúsku, dramaticky narástli čísla infikovaných," povedal Korčok. Ako dodal, bude sa hľadať modus, aby sa skĺbila možnosť mobility či návštev, a na druhej strane nie je podľa neho možné ignorovať ani ochranu zdravia.

Minister poznamenal, že alternatív namiesto zatvárania je viacero. "Vieme si predstaviť všeličo – časové obmedzenie pre návštevy, testovanie, meranie teploty," uzavrel Korčok.

Štátny tajomník rezortu slovenskej diplomacie Martin Klus (SaS) tvrdí, že chcú vytvoriť medzistupeň medzi červenými a zelenými krajinami. Malo by ísť podľa neho o takzvané žlté krajiny. "Do tohto systému by mohli spadať napríklad Rakúsko a Česko. Možno by tam mohlo padnúť aj Belgicko, Holandsko a Portugalsko," uviedol Klus. Ako dodal, ide o to, aby sa vytvoril medzistupeň medzi červenými rizikovými krajinami, pri ktorých sa očakáva testovanie a karanténa, a zelenými bezpečnými krajinami.

Podľa Klusa je na konzíliu odborníkov, ako sa rozhodne o tom, čo znamená, že je krajina zaradená v tomto medzistupni. "Mohlo by to byť od merania počnúc, končiac vyžadovaním negatívneho testu. Prípadne by to mohlo byť obmedzenie pobytu v týchto krajinách," povedal Klus. Podľa neho tento návrh predložia konzíliu odborníkov. "Ambíciou je, aby sme sa vyhli tomu, aby tieto krajiny padli rovno do červených krajín," povedal Klus.

Ako dodal, v stredu sa vo Viedni uskutoční stretnutie Slavkovského formátu. Klus očakáva, že český premiér Andrej Babiš bude informovať o tom, aké opatrenia krajina pripravuje. "Takisto by sme mali mať stretnutie aj v Poľsku, kde by sme mali hovoriť v rámci vyšehradského formátu," povedal Klus. Verí, že k zatváraniu hraníc nedôjde. "Keď bude situácia natoľko kritická ako napríklad v Španielsku, je to otázka verejného zdravia," uzavrel štátny tajomník.

(Felvidék.ma/teraz.sk)

Toto ste už čítali?

Cookies