Back to top

Idete na dovolenku? Chráňte byt pred zlodejmi!

Publikované: 2. august 2018 - 10:43
Krásne počasie a neustále rastúce teploty sú ideálnym časom na oddych. Mnohí z nás by už najradšej ležali na pláži a užívali si dni plné slnka. V lete však naopak intenzívne pracujú zlodeji, ktorých prázdne byty po dovolenkároch lákajú. Čo robiť, aby Vás nevykradli?

1. Nechváľte sa majetkovými pomermi a nerozprávajte o tom, kedy odídete na dovolenku, či kedy ste najčastejšie mimo domova. Okrem dovoleniek totiž dochádza ku vlámaniam najmä v dopoludňajších hodinách a cez víkendy.
2. Riadne uzamknite vstupné dvere vo vchode do domu či bytu. Zabezpečte si kvalitnú bezpečnostnú zámku v kombinácii s bezpečnostnými závorami a retiazkami. Výplne dverí opatrite proti roztiahnutiu poistky dverových závesov.
3. Nezaťahujte okná bytu roletami. Dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
4. Nenechávajte odkazy o vašej neprítomnosti v telefónnych záznamníkoch.
5. Zabráňte tomu, aby priezorom na dverách bolo vidieť do bytu.
6. V prípade, že bývate na prízemí, nainštalujte si okrasné mreže a bezpečnostnú fóliu na okná, balkóny a lodžie spolu so spoľahlivým zatváraním okien.
7. Požiadajte príbuzných, známych alebo susedov, aby pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu. Zároveň im dajte vaše telefónne číslo v prípade, že by sa niečo stalo.
8. Neuschovávajte väčšie finančné obnosy doma, bezpečnejšie budú v bankovom ústave na vkladnej knižke s heslom. Heslo, v prípade, že si napíšete, nikdy nevkladajte do vkladnej knižky, uložte ho oddelene na inom bezpečnom mieste.
9. Doklady od priemyselného a spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po vašom odcudzenom majetku.
10. Ak v čase vašej neprítomnosti zveríte niekomu kľúče od svojho bytu, dôkladne zvážte, či je to osoba spoľahlivá a dôveryhodná. Nikdy nenechávajte kľúče na dohovorených miestach (pod rohožkou, v kvetináči). Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Nie je vylúčené, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas.
11. Majte sa na pozore pred ľuďmi, ktorí chodia od dverí ku dverám a ponúkajú rôzne služby (rôzny tovar, zamestnanci plynární a podobne), môže to byť trik, ako si vytypovať byt.
12. Trvajte na tom, aby spoločné priestory v dome (vchody, schodisko, pivnice) boli dobre osvetlené, a aby kľúče od nich mali len nájomníci.
13. Upravte si okolie. Dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti dobre krytý.

Boli zlodeji úspešní?

1. Nevstujte do vykradnutého objektu. Ak nájdete vylomené dvere, nemôžete vedieť, či páchateľ nie je ešte vnútri. Pristihnutý zlodej môže reagovať nepredvídateľne, najmä ak je napríklad pod vplyvom drog, je schopný v tejto situácii i vraždiť.
2. Zavolajte políciu, a ak je to možné, požiadajte susedov, aby sa zdržiavali v blízkosti bytu až do príchodu polície. Je potrebné rešpektovať pokyny polície, aby ste náhodou nezlikvidovali stopy na mieste činu. S políciou treba spolupracovať, a ak je to nutné, prísť vypovedať hoci aj v noci.

Zdroj: casprezeny.sk

Toto ste už čítali?

Cookies