Nachádzate sa tu

Iný Zanzibar

Toto ste už čítali?

Publikované: 2020, marec 13 - 07:46 | Kultúra
V piatok 6. III. 2020 prišiel na Žitný ostrov studený front a výdatný dážď. Lenže v GALLERY NOVA v Dunajskej Strede bolo teplo a slnečno. Práve sa otvárala výstava úspešného fotografa EDMUNDA ÖRZSIKA Zanzibar trochu inak.
Iný Zanzibar

Hudobným programom prispela speváčka ERIKA VOLNER BOROS, ktorá zaspievala niekoľko svetových evergreenov. Prítomných privítal predseda kultúrnej komisie a poslanec MsÚ v Dunajskej Strede Ladislav Gútay. Spoločne s Janou Svetlovskou predstavili osobnosť a hlavne fotografickú tvorbu E. Örzsika, ktorý profesionálne pôsobí ako detský lekár, kardiológ, v súčasnosti na klinike v Rakúsku.  Fotografia je jeho veľkou láskou už od detstva a vyše 40 rokov  pôsobí ako externý fotograf pre rôzne noviny a časopisy, posledných desať rokov pre agentúru TASR. Jeho vzťah k tomuto médiu sa rodil už v ranom detstve, lebo mama, učiteľka chémie a biológie viedla na škole fotokrúžok. /Aj tu vidieť, ako veľmi sú dôležité mimoškolské aktivity/.

Väčšina čitateľov pozná jeho dokumentačné a reportážne fotografie, ale treba zdôrazniť, že z týchto fotografických polôh už dávno prešiel do ďalšej – umeleckej. Aj keď  základňou jeho záujmu je  šport, zvlášť futbal, pred pár rokmi pribudla ďalšia vášeň   MALKIA park. Ale všetky uvedené spája jedna nadčasová aktivita a tou je cestovanie. Blízke i ďaleké. Nejde však len o „dobývanie“ kultúrnych či prírodných pamiatok, Edmund Örzsik  veľmi citlivo vníma spoločnosť navštívenej krajiny, dokonca aj tie najjemnejšie odtiene. Radosti i starosti aj toho najobyčajnejšieho človeka, ktorého na cestách stretne. Na dnešnú výstavu si po dôkladnej úvahe a po zasadnutí rodinnej rady predsa len vybral Zanzibar.

ZANZIBAR trochu inak.

Iný Zanzibar, iný svet.

Stačí si len letmo pozrieť výstavu a zistíte, že na cestu si nabalil nielen všetky objektívy, ale napríklad aj množstvo sladkostí a drobností, ktorými chcel potešiť domácich. Hlavne deti, veď  je detský lekár ...

Zanzibar je v súčasnosti v kurze, je to vyhľadávaná turistická lokalita. Lenže práve  táto expozícia nie je reklamou pre cestovné kancelárie. Autor nám do Dunajskej Stredy priniesol esenciu pokory a chudoby. Radosti a pokoja. Jednotlivé zábery nám stavajú zrkadlo hodnôt. Tých pravých,  hodnôt slobodného života.

Atmosféra vernisáže bola mimoriadne radostná, akoby sa emócie usmiatych a spokojných ľudí z fotografií preniesli na tých v galérii.

Výstava v GALLERY NOVA je otvorená do 27. III. 2020. Vzhľadom na súčasné preventívne opatrenia kvôli chrípke, sú povolené individuálne návštevy.

Podujatie zorganizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko, ktorého zriaďovateľom je TTSK.

Výstava cez objektív Gyulu Nagya.

žos