Nachádzate sa tu

Keď ste smädný, už je neskoro!

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, august 12 - 11:49 | Farebné
Viete že vo chvíli, keď pociťujeme smäd, chýbajú nášmu telu približne dva decilitre (takmer malé pivo) tekutín? Pocit smädu je už v podstate varovný signál, ktorý organizmus vysiela až v okamihu narušenej rovnováhy nášho vnútorného prostredia.
Keď ste smädný, už je neskoro!

Na Slovensku má byť počas dnešného dňa mimoriadne teplo. 

Teplota vzduchu sa podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu môže vyšplhať až na 31 až 36 stupňov Celzia. Treba preto pamätať na dodržiavanie pitného režimu. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd. To je jedno z pravidiel počas letných horúcich dní.

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú tie s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú malinovky, pivo, alkohol či káva. Ideálna je obyčajná voda, najlepšie vlažná. Piť treba pravidelne v menších dávkach. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe.

Horúčavy prinášajú so sebou zdravotné riziká v podobe kolapsových stavov. Vtedy človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. Počas poslednej vlny horúčav skolabovali na Slovensku stovky ľudí. Viac sú ohrozené ženy. Problém môžu mať napríklad i ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, ako aj starší ľudia.

Pozor si treba počas horúcich dní dávať aj na klimatizáciu. S to netreba preháňať. Aby nám klimatizácia neškodila, ale, naopak, bola nám na osoh, musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt vzduchu za krátky časový úsek predstavujú pre organizmus stresovú situáciu, vznik tzv. teplotného šoku.