Nachádzate sa tu

Koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú

Toto ste už čítali?

Publikované: 2020, september 25 - 11:59 | Pre verejnosť
Slováci by mali si mohli za sledovanie programov RTVS priplatiť, oznámil to generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Odvolával sa na pracovnú skupinu zriadenú ministerstvom kultúry, ktorá sa mala zhodnúť na odporúčanom zvýšení koncesie na 8,50 eura pre fyzické osoby.
Koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú

Tento návrh už ale stihol na sociálnej sieti v stredu zavrhnúť premiér Igor Matovič.

„Odkaz strašiakom - koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú. Roky sme ich kritizovali ako neférovú rovnostársku daň, takže určite ich teraz nebudeme dvíhať len preto, lebo si to niekto praje,“ nepriamo odkázal do telerozhlasu šéf kabinetu.

Koaličné strany OľaNO a SaS zvolali pred budovou Národnej rady o 13.00 na tému zvyšovania koncesionárskych poplatkov tlačovú konferenciu. Návrh od Jaroslava Rezníka označili za absurdný.

Ministerstvo kultúry na sociálnej sieti reagovalo, že zvyšovanie koncesionárskych poplatkov „nie je téma dňa“.

„Pracovná skupina pre stabilizáciu financovania RTVS mala za úlohu vypracovať alternatívne možnosti. Riešenie skupiny v podobe zvýšenia koncesionárskych poplatkov, ktoré bez oboznámenia a akejkoľvek konzultácie s ministerstvom kultúry prezentoval Jaroslav Rezník, je len jednou z pracovných alternatív tejto pracovnej skupiny. Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov v tejto situácii nie je pre ministerstvo kultúry žiadna téma,“ napísal rezort.

Rokovania v rámci pracovnej skupiny nie sú ani podľa ministerstva pod vedením ministerky Natálie Milanovej zďaleka uzavreté a neboli oficiálne prerokované na pôde ministerstva kultúry. „Hovoriť o konkrétnych číslach je teda veľmi predčasné,“ dodalo.

Výška úhrady je jedna z najnižších v rámci EÚ a 17 rokov sa nemenila, argumentuje pri návrhoch vedenie RTVS.

Tvrdí, že pri zachovaní koncesionárskych poplatkov ako základného zdroja príjmu nemožno s terajšou úhradou - 4,64 eura za jednu domácnosť odoberajúcu elektrinu, „garantovať do budúcnosti nielen rozvoj a modernizáciu, ale ani základné zákonné úlohy verejnoprávneho média“.

zdroj: ma7.sk/teraz.sk