Back to top

Kraj za pol milióna eur zrekonštruoval historickú Zrkadlovú sálu Divadla Jána Palárika

Publikované: 27. január 2022 - 14:56
Vo štvrtok 27. januára 2022 prevzala župa zrekonštruovanú Zrkadlovú sálu Divadla Jána Palárika v Trnave. Trnavský samosprávny kraj do stavebných a reštauračných prác investoval viac ako 548-tisíc eur.
Kraj za pol milióna eur zrekonštruoval historickú Zrkadlovú sálu Divadla Jána Palárika

„S rozsiahlou rekonštrukciou župného Divadla Jána Palárika v Trnave sme začali  v roku 2018. Po obnove priečelia z Trojičného námestia a časti fasády z Divadelnej ulice sme sa zamerali aj na Zrkadlovú sálu. Komfort návštevníkom prinesie nová vzduchotechnika, osvetlenie aj ozvučenie. Priestor bude opäť plnohodnotne slúžiť pre organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí,“

 uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa do divadla investuje počas šiestich rokov takmer 2 milióny eur.

Práce na rekonštrukcii sály sa začali na konci júna minulého roka. V spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom im predchádzal reštaurátorský výskum, na základe ktorého bolo možné docieliť pôvodný výraz sály z roku 1907. Bola zrenovovaná zachovalá parketová podlaha, došlo ku komplexnej rekonštrukcii dverí a dverových zárubní a vytvorený bol aj nový vstupný portál. Nové lustre boli vyrobené na mieru, ako náznaková rekonštrukcia pôvodných plynových lustrov, ktoré sú zdokumentované dobovými fotografiami. Štuková výzdoba stien a stropov má jednotnú farebnú úpravu.

„Sálu sme vynovili s citom pre zachovanie historických prvkov. Lustre typu Mária Terézia, ktoré boli pôvodne vo veľkej sále, sme presunuli do salónika, v ktorom prebehla renovácia podlahy a pribudol nový barový pult,“

 doplnila riaditeľka Divadla Jána Palárika Zuzana Hekel.

V roku 2018 trnavská župa začala s rekonštrukciou čelnej fasády divadla a následne v roku 2021 zrenovovala aj časť fasády z Divadelnej ulice, pričom bola jej štuková výzdoba obnovená v klasicistickom výraze s historickými replikami okien a drevených žalúzií. 

Tento rok bude župa pokračovať v ďalšej etape rekonštrukcie fasády zo strany Divadelnej ulice a v rekonštrukcii a výmene kamenného obkladu na celej budove v odhadovanej výške 500-tisíc eur. Súčasne sa začnú práce na príprave projektovej dokumentácie na rekonštrukciu zadného traktu budovy divadla, kde sú šatne pre hercov a technické zázemie pre personál. Táto rekonštrukcia by mala byť realizovaná v budúcom roku s predpokladanými nákladmi 400-tisíc eur.

Budova divadla bola postavená pred 190 rokmi, pričom ide o najstaršiu zachovanú a dodnes slúžiacu divadelnú budovu na Slovensku.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Toto ste už čítali?

Cookies