Back to top

Krajčí vyzýva ľudí na darovanie krvi, v nemocniciach chýba

Publikované: 20. november 2020 - 6:38
Podľa rezortu je v týchto dňoch hlavne nedostatok krvnej skupiny A a všetkých Rh negatívnych krvných skupín.
Krajčí vyzýva ľudí na darovanie krvi, v nemocniciach chýba

Nemocnice na Slovensku majú od vypuknutia epidémie nedostatok krvi. Minister zdravotníctva (MZ) SR Marek Krajčí (OĽANO) vyzýva ľudí na jej darovanie. TASR o tom informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Krvi od darcov je v súčasnosti menej, ako by nemocnice potrebovali. "Chcem vyzvať všetkých obyvateľov, ktorí môžu, aby sa rozhodli darovať krv, bez ktorej sa veľká časť výkonov nedá realizovať," upozornil Krajčí. Podľa rezortu je v týchto dňoch hlavne nedostatok krvnej skupiny A a všetkých Rh negatívnych krvných skupín. Vítaní sú však prvodarcovia aj aktívni darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.

"Keď porovnávame na mesačnej báze počet odberov, ktoré sme vykonali na odberových pracoviskách Národnej transfúznej služby (NTS) SR na území Slovenska, s objednávkami nemocničných zariadení, chýba nám približne 1000 darcov," vysvetlila generálna riaditeľka NTS Renáta Dundová.

Na všetkých pracoviskách transfúznej služby sú podľa rezortu zdravotníctva zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu. "Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, meranie telesnej teploty a vyplnenie checklistu," spresnila hovorkyňa. Dodala, že každý darca má možnosť telefonicky sa objednať na darovanie krvi na ktoromkoľvek pracovisku NTS SR, pričom pri objednaní získa všetky potrebné informácie.

zdroj: ma7.sk/TASR

Toto ste už čítali?

Cookies