Po hudobnom úvode komorného zoskupenia Mille fiori pôsobiaceho pri Základnej umeleckej škole v Dunajskej Strede moderátorka vernisáže Edita Tilajčíková srdečne privítala prítomných, medzi nimi vystavujúceho umelca i početné publikum a následne odovzdala slovo Anikó Simon, kurátorke výstavy.
István Hangácsi sa umenie milujúcemu publiku predstavil už v roku 2022 na vernisáži Výtvarného spektra, kde získal zvláštnu cenu. Dve diela, ktoré mu vtedy uznanie priniesli, sú vystavené aj na súčasnej výstave, povedala Anikó Simon.
Kurátorka stručne opísala životnú cestu vystavujúceho umelca, pričom zdôraznila, že jeho zvolenou technikou bola od počiatkov olejomaľba a odkedy sa autor oboznámil s technikou lazúrovania, používa výlučne túto.
István Hangácsi, ktorý maľuje s kratšími i dlhšími prestávkami už 43 rokov, s využívaním preňho novej techniky zmenil aj tému,
„namiesto krajinomalieb ho pútajú ľudské postavy, detaily ulice a reflexie“, zdôraznila kurátorka exhibície.
Anikó Simon považovala za dôležité prízvukovať, že ako vidno z obrazov visiacich na stenách, István Hangácsi naplno využíva talent od Boha, tvorí pre radosť nás všetkých; a na záver svojho úvodného príhovoru zaželala neprofesionálnemu umelcovi z Nižného Lánca veľa zdravia, tvorivosti a množstvo úspešných výstav.
Moderátorka vernisáže následne požiadala o pár slov Istvána Hangácsiho.
Vystavujúci umelec vyjadril poďakovanie. V prvom rade poďakoval dobrému Bohu, že mu umožnil zažiť ďalšiu samostatnú výstavu.
"Keď už mi dal do ruky štetec, dal mi aj priestor, aby som mohol tvoril a ukázať svoje dielo iným." Poďakoval riaditeľovi Žitnoostrovského múzea Ivanovi Nagyovi za poskytnutie výstavných priestorov a potom sa obrátil k svojej drahej manželke, že ho vo všetkom podporuje, pretože „ona je moja múza, moja kritička, ona ma pochváli, ona je moja najlepšia priateľka“,
- dodal.
Pri príležitosti výstavy Gábor Farkas, predseda Spolku tvorivých umelcov na Hornej zemi, odovzdal Istvánovi Hangácsimu pamätný list a povedal, že na vernisáž umelca sa v priebehu marca sa konala básnická súťaž. Prijaté práce súviseli s názvom výstavy: Dolce Vita, čo v slovenskom jazyku znamená Sladký život. Prečítaním básní troch víťazov súťaže pozdravili vystavujúceho umelca, ktorý dojato poďakoval spolku za láskavú podporu, ktorá podľa jeho slov dáva jeho duši ešte väčší vzlet.
Vernisáž výstavy uzavrel príjemný hudobný akord komorného zoskupenia Mille fiori. Záverom Edita Tilajčíková ešte informovala obecenstvo, že výstavu si záujemcovia môžu pozrieť do 2. mája.
Viac záberov nájdete v našej fotogalérii.
Text a foto: Vince Rózsár
Toto ste už čítali?
V Žitnoostrovskom múzeu otvorili výstavu umelcov – „srdciarov”
Vo štvrtok 9. mája už po 27. raz otvorili výstavu...