Psychologička radí – na bifľovanie zabudnite! Ak sa učiť, tak hravou formou a spoznávaním. ,,Je dobré, ak rodičia vedia efektívne, zmysluplne a zábavne zorganizovať letný prázdninový čas svojho dieťaťa. Akékoľvek činnosti, ktoré má dieťa rado, tvorivé aktivity, šport a podobne sú vždy obohatením pre dieťa a rozvoj jeho zručností,“ radí psychologička Eva Smiková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Odborníčka však zdôrazňuje, že ak sa učiť, tak hravou a zábavnou formou. Napríklad získavaním nových zážitkov, sociálnych zručností alebo rozvíjaním záujmov a koníčkov. ,,Ak majú rodičia potrebu motivovať deti k učeniu cez prázdniny, malo by to byť napríklad formou čítania kníh alebo písania listov z prázdnin,“ radí odborníčka.
5 odporúčaní pre rodičov
1. Na prvom mieste oddych a zábava
,,Z psychologického hľadiska nie je potrebné, aby sa deti cez prázdniny učili. Prázdniny sú v prvom rade priestor na oddych, relaxáciu, zábavu, spoznávanie nových vecí, krajín, ľudí. Na druhej strane môžeme hovoriť o tom, že cez prázdniny sa deti majú „učiť“ iným spôsobom – získavaním nových zážitkov, utužením rodinných vzťahov, sociálnym zručnostiam, prispôsobeniu sa novým miestam napr. v letných táboroch, rozvíjaním záujmov, koníčkov.“
2. Vyskúšajte čítanie kníh či písanie listov
,,Ak majú rodičia potrebu motivovať deti k učeniu cez prázdniny napr. pre zlé koncoročné vysvedčenie, malo by to byť nenásilne – napr. formou čítania kníh alebo písania listov z prázdnin. Môžu sa učiť cudzie jazyky konverzáciou s kamarátmi, absolvovať prázdninovú univerzitu a pod. Diktáty a rátanie príkladov z učebnice nie sú motiváciou pre žiadne dieťa.“
3. Čaká vaše dieťa opravný reparát?
,,Učenie v lete pripadá do úvahy pre žiakov, ktorí z rôznych dôvodov nemajú ukončený školský rok známkou z nejakého predmetu, resp. robia reparát, opravnú skúšku. Vtedy je výhodné určitú časť prázdnin venovať „prázdninovaniu“ a ku koncu leta mať plán na učenie. Vtedy príde vhod pomoc rodiča v nasmerovaní dieťaťa tak, aby nemalo pocit učenia za trest, ale ako motiváciu k zvládnutiu náročnej skúšky.“
4. Potrebuje budúci prváčik špeciálnu prípravu?
,,Deti, ktoré navštevovali materskú školu, nemusia mať žiadnu špeciálnu prípravu. Dieťa dozrieva prirodzeným vývinom. Niektoré zručnosti v prípade, ak je ich rozvíjanie indikované odborníkom (napr. psychológom, logopédom) je potrebné špeciálne rozvíjať – ale to by sa malo diať dlhšiu dobu a formou hry, súťaží, atraktívnou formou prirodzenou pre predškolský vek.“
5. Dôležitý je čas strávený s rodičmi
,,Nemalo by sa zabúdať aj na to, že pre dieťa je prioritou , aby strávilo čas aj so svojim rodičmi a súrodencami a nemusí to byť na drahej zahraničnej dovolenke. Rodičia počas roka často na deti a ich záujmy či koníčky nemajú čas a riešia iné priority. Preto by v týchto výnimočných voľných dňoch mali svojim deťom dopriať spoločný zážitok, byť spolu a pre seba.“
Zdroj: pluska.sk
Toto ste už čítali?

Leto, kúpalisko a šípky? Prichádza prvý Thermalpark Darts Open Air turnaj!
Thermalpark pripravuje letnú novinku, aká tu ešte nebola ...

Slováci už pred Veľkou nocou siahajú po enzýmoch
Slováci aj pred Veľkou nocou siahajú po prípravkoch na...