Back to top

Matovič chce dať zaočkovaným dôchodcom 500 eur

Publikované: 28. november 2021 - 12:08
Minister financií Igor Matovič navrhuje, aby bol zaočkovaným dôchodcom poskytnutý poukaz v hodnote 500 eur. Využiť by ich mohli v rámci segmentu HORECA, kultúry alebo služieb. Zároveň by bolo povolené preniesť ho na príbuzného, takže by financie mohli využiť aj rodinní príslušníci seniorov.
Matovič chce dať zaočkovaným dôchodcom 500 eur

Týkalo by sa to tých, ktorí do polovice decembra budú očkovaní prvou dávkou a tých, ktorí sa do Vianoc zaočkujú treťou dávkou. Pomoc by mohli čerpať už aj ľudia, ktorí tretiu dávku už absolvovali. Podľa neho je to približne 200-tisíc dôchodcov. 

Poukaz by mal podobu bankomatovej karty, na ktorej by bol kredit 500 eur. Uplatniť by sa dal v rôznych výškach ceny v odlišných prevádzkach.

Zvýši sa očkovanosť i pomoc prevádzkam

Zároveň Matovič poukazy prezentuje aj ako pomoc prevádzkam, ktoré sú najviac zasiahnuté pandémiou. Jej výšku odhadol na 500 miliónov eur. Aktuálne je zaočkovaných asi 870-tisíc ľudí nad 60 rokov, prijatím poukazov by sa podľa neho toto číslo mohlo zvýšiť aj na milión. Tak sa dostal k výslednej sume.

"Prevádzky sú zoradené do troch skupín. Prvý sektor je tzv. HORECA, čo sú hotely, penzióny, reštaurácie, kaviarne. Druhý sektor: kultúra, divadlá, koncerty, galérie, festivaly či kiná. Tretí sektor predstavujú služby: kaderníctva, masáže, manikúry, pedikúry, akvaparky, wellness, posilňovne, rôzne športove aktivity a podobne," priblížil Matovič.

​Návrh ministra financií podporil aj predseda strany Sme rodina a šéf parlamentu Boris Kollár. "Pre nás je neprijateľné povinné očkovanie, preto tento návrh podporujeme, pomôže do dôchodcom i prevádzkam," vyhlásil Boris Kollár. Igor Matovič vyhlásil, že okrem Kollára má sľúbenú podporu aj od Veroniky Remišovej.

Podporu koaličnej strany SaS Matovič nemá, podľa neho sulíkovci navrhujú hodnotu poukazu v maximálnej výške 150 eur. " Ak by bola výška poukazu v sume, ktorú navrhuje SaS, očkovalo by sa asi sedemkrát menej ľudí," povedal šéf OĽaNO. 

Medzitým SaS už reagovala na tlačovú konferenciu Matoviča s Kollárom. "Mrzí nás, že Igor Matovič porušil dohodu z poslednej koaličnej rady. Strana SaS súhlasila s odmenou 150 eur, ďalšie navýšenie sme vetovali. Dohoda na koaličnej rade bola, že sa budeme o tom ešte v koalícii rozprávať," znie v stanovisku strany.

Matovič chce, aby o jeho návrhu v utorok rokovala vláda

Matovič chce, aby bol návrh prijatý čím-skôr. "V utorok ráno by mala zasadať vláda a následne, aby to mohol v skrátenom legislatívnom konaní prijať v utorok parlament," dodal.

"Je nevyhnutné dosiahnuť extrémnu zaočkovanosť dôchodcov, aby sme eliminovali ďalšie vlny" povedal tiež minister financií, ktorý viackrát zdôraznil dôležitosť očkovania ako prevenciu pred zbytočnými úmrtiami.

ma7.sk/TASR

Toto ste už čítali?

Cookies