Back to top

Maturity a prijímacie skúšky – naďalej s otáznikmi

Publikované: 18. apríl 2020 - 8:03
Po stredajšom vystúpení ministra školstva Branislava Gröhlinga – v zmysle ktorého hlavný štátny hygienik povolil uskutočnenie maturít a prijímacích skúšok na stredné školy – naďalej nie je celkom jasné, ako to bude v praxi prebiehať. Na to sme sa pýtali viceprimátora László A. Szabóa, zakladateľa Súkromného gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede.
Maturity a prijímacie skúšky – naďalej s otáznikmi

Keďže sme zatiaľ nedostali z ministerstva žiadne usmernenie, aj my vieme iba toľko, čo včera na tlačovej besede povedal minister, teda že hlavný štátny hygienik povolil konanie maturít, resp. prijímačiek.

Odporúčania hlavného hygienika sú ale dosť všeobecné, v podstate sa vzťahujú iba na otázky verejného zdravia. Patrí medzi ne napríklad požiadavka dodržania dvojmetrovej vzdialenosti, pri maturite môže byť privolaný do miestnosti iba jeden študent, pri prijímacích skúškach dvaja žiaci, každý musí mať rúško, musia používať vlastné pero a ďalšie veci, ktoré však neposkytujú odborné rady. Minister školstva na tlačovej besede dodal, že podmienky pravdepodobne upresnia až na budúci týždeň. Ešte by sa totiž chceli dohodnúť a zjednotiť aj so zriaďovateľmi a riaditeľmi škôl. 

Nás zatiaľ ešte nikto neoslovil, nepýtali si informácie, či  u nás napríklad môžu prebehnúť prijímacie skúšky v zmysle predbežných návrhov. Takisto nemáme podrobnejšie informácie okrem tých, ktoré už odzneli skôr ohľadom dátumov, teda že školy by do 28. apríla mali zverejniť kritériá prijímacích skúšok, resp. že žiaci by mali podať prihlášky na stredné školy do 15. mája.  

Odporúčanie hlavného hygienika teda v podstate nerieši samotný priebeh maturitných a prijímacích skúšok. Podrobnosti zatiaľ ešte nie sú známe. Nie je zrejmé napríklad ani to, ako riešiť problém veľkých škôl, na ktoré sa hlási veľa žiakov, ak prípadne prídu naraz, vo veľkom počte, v sprievode rodičov.

Zatiaľ teda, tak ako ostatní, ktorých sa to týka, nemáme inú možnosť, len čakať na podrobné usmernenie od ministerstva školstva...

(na)

Toto ste už čítali?

Cookies