Back to top

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Publikované: 2. február 2023 - 9:19
Dňa 27.1.2023, presne v Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu sa na Základnej škole Jilemnického v Dunajskej Strede konala prednáška pre žiakov ôsmych a deviatych ročníkov. Prednášať prišiel ing. Jozef Schwartz, predseda Židovskej náboženskej obce v Dunajskej Strede.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Pán Schwartz žiakom vysvetlil význam tohto medzinárodného dňa, že je to deň, kedy boli oslobodení väzni z najväčšieho a najkutejšieho nemeckého vyhladzovacieho koncentračmého tábora Auschwitz – Birkenau.

Na úvod pán predseda oboznámil žiakov, aké bolo židovstvo v Dunajskej Strede pred 2. svetovou vojnou a potom im premietol dokumentárny film o koncentračnom tábore Auchwitz – Bikenau, ktorý bol zriadený v roku 1941 v dedinke Brzezinka (nem. Birkenau, slov. Brezinka) a nachádza sa na území Poľskej republiky asi 3 km od dedinky Osvienčim.

Do tohto koncentračného tábora bolo deportovaných približne 2,1 milióna ľudí. Odhaduje sa, že asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených.

Žiaci s nadšením počúvali príbehy ľudí židovského národa, ktorí nezmyselne zomierali pod rukami nacistov.

Táto prednáška v žiakoch zanechala hlboké stopy. Uvedomili si, že žiť v slobode je dar, ktorý si musíme vážiť a chrániť si ho.

Touto cestou sa chceme poďakovať pánovi Ing. Jozefovi Schwartzovi za podnetnú a poučnú prednášku, našim žiakom za záujem o získanie nových poznatkov a vedomostí a v neposlednom rade vedeniu školy za možnosť uskutočnenia tejto zaujímavej prednášky.

Mgr. Daniela Petrillová

Toto ste už čítali?

Pozvánka

Pozvánka

Samospráva mesta Dunajská Streda srdečne pozýva...

Cookies