Back to top

Messenger spustil šifrovanú komunikáciu

Publikované: 16. november 2021 - 13:14
Facebook, teda po novom už premenovaná spoločnosť Meta, pokračuje v prísune noviniek a naozaj dobre znejúcich informácií. Navyše, opäť je nositeľom týchto správ samotný najvyšší šéf Mark Zuckerberg.
Messenger spustil šifrovanú komunikáciu

Po predstavení virtuálneho (a zrejme naozaj revolučného) Metaverse, ktoré by podľa Zuckerberga malo byť budúcnosťou internetu a naozaj svet a komunikáciu preklopiť do virtuálnej reality, teraz prichádzajú správy o zmenách v Messengeri, teda zrejme najpopulárnejšej chatovacej aplikácii na svete, ktorú používa aj mimoriadne veľa Slovákov.

Zuckerberg oznamuje, že do Messenegera už pomaly začína pribúdať End-to-End šifrovanie pre hlasové a video hovory medzi jednotlivými používateľmi. V segmente chatovacích aplikácií ide o pomerne veľkú vec.

End-to-End šifrovanie znamená, že zariadenia na oboch stranách (napr. tvoj mobil / počítač a zariadenia tvojej priateľky) disponujú unikátnym šifrovacím kľúčom, ktorý umožňuje celú komunikáciu zobraziť na displeji. Medzi oboma používateľmi, teda aj cez sieť mobilného operátora alebo samotné servery Facebooku, sa však obsah prenáša zakódovaný, takže nikto iný nemá žiadnu šancu ho prečítať.

Šifrovananú komunikáciu ponúkajú napríklad známe aplikácie Telegram alebo Signal, ale aj iMessage (správy) od Apple, prípadne WhatsApp, ktorý taktiež patrí Facebooku firme Meta. Teoreticky by sa tak dalo uvažovať o tom, že Meta si funkciu „požičala“ z WhatsAppu a zavádza ju aj do masovo rozšírenejšieho Messengera.

Zuckerberg taktiež pripomína, že čoskoro sa šiftovanie rozšíri aj na hlasové a video hovory v rámci skupinových konverzácií.

napidroid.hu/fontech.startitup.sk

Toto ste už čítali?

Cookies