Program sa začal vernisážou výnimočnej spoločnej výstavy Márie Szakáll a Noémi Szakáll Kolčákovej s názvom Dar. „Neprišli sme na klasickú vernisáž výstavy, (...) Mestské kultúrne stredisko Benedeka Csaplára oslavuje narodeniny. (...) Dnes môžeme prostredníctvom obrazov vystavujúcich umelkýň spoznávať ich sny a myšlienky (...) a cítime, že umenie patrí všetkým“, povedal laudátor Štefan Péntek.
Na galavečere už v centre pozornosti bola samotná 45-ročná mestská inštitúcia. Najprv Tünde Kevická v krátkosti priblížila históriu vzniku jubilujúceho kultúrneho centra. Uviedla, že Mestské kultúrne stredisko, ktoré slúži kultúre a zábave, otvorilo svoje brány 4. novembra 1977 a začalo svoju činnosť v službách maďarskej a komunitnej kultúry. Základný kameň dunajskostredského MsKS bol položený 13. augusta 1973 a v tom istom roku sa začalo s jeho výstavbou. Jeho hlavným projektantom bol bratislavský architekt Jozef Slíž a jeho kolegovia architekti Eva Grébertová a Alexander Braxatoris. Budova bola dokončená v roku 1977 a podľa dobových politických ideologických očakávaní bola odovzdaná svojmu účelu k termínu 60. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie.
Oslavujúce obecenstvo pozdravil aj primátor Zoltán Hájos. „Od roku 1977 sú priestory Mestského kultúrneho strediska domovom kultúry, fungujú tu rôzne kultúrne skupiny, súbory, združenia. Medzi týmito stenami vyrástli celé generácie. Spoznávali tu kultúru, ľudové umenie a bohaté tradície našich predkov. Na tomto javisku tancovali nespočetne veľakrát tanečné súbory Csallóközi aj Dunaág, na tomto pódiu stálo množstvo neprofesionálnych hercov, či súborov ľudovej piesne. V tejto inštitúcii sa už niekoľko desaťročí uskutočňuje Podunajská jar, sídli tu knižnica, bábkové divadlo, spevácky zbor a svoje domáce zápasy tu hráva aj mestský šachový klub. Vypredaná sála hostí divadelné a hudobné diela medzinárodnej odozvy, ako aj koncerty vážnej i populárnej hudby; v klube NFG majú vlastný priestor na rozhovory aj zábavu mladšie generácie.“
„Myslím si, že dnešný sviatok nie je len dôležitým momentom v živote inštitúcie, ale aj pre občanov mesta Dunajská Streda, jeho mecenášov a priaznivcov kultúry, keďže tunajšie MsKS zohráva kľúčovú úlohu v oblasti kultúrneho života mesta od jeho otvorenia až dodnes,“ povedala riaditeľka Csaplára, Tímea Takács, ktorá tiež hovorila o veľkých zmenách, ktoré nastali v živote centra.
„Pandémia, ktorá vypukla v roku 2020, postavila aj MsKS pred veľmi ťažkú úlohu. Stredisko síce nemohlo vykonávať svoje základné povinnosti, no spoločne sme začali realizovať moje plány a nápady súvisiace s rozvojom inštitúcie. (...) Úspešná účasť v mestských, štátnych i maďarských dotačných programoch a finančná podpora mestskej samosprávy a mestského úradu výrazne prispeli k realizácii mojich plánov. Len pár údajov: zrenovovali sme 7 priestorov, zakúpili 5 stolových počítačov, 3 notebooky, 1 vysokovýkonnú kancelársku tlačiareň, 2 stolové tlačiarne, 100 stoličiek, 1 klavír a mohla by som pokračovať. MsKS sa obohatilo o 2 vonkajšie LED panely a nový výťah, ktorého investíciu v plnej miere financovala samospráva mesta“, sumarizovala Tímea Takács.
Na galavečere vystúpila skupina AyFly Family, Lara Jázmin Dórák a Dominik Šimovič a veľký úspech zožalo trio Tünde Kevickej, Kataríny Kollár a Rezső Érseka s melódiami Fényesa Szabolcsa.
(nagy)
Toto ste už čítali?
Darček od Mikuláša pre celé mesto - sTOPa
Dňa 6. decembra 2024 o 15:00 hod. sa v Západoslovenskom...
Prerušenie distribúcie elektriny dňa 21.12.2024
V mene spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s ...