Slávnostné zhromaždenie básňou pozdravila Veronika Kelemenová, študentka Gymnázia Ladislava Dúbravu, potom moderátorka Edita Tilajčíková privítala prítomných, medzi ktorými nechýbal viceprimátor mesta Dunajská Streda Attila Karaffa, vedúca útvaru primátora Ing. Darina Nagyová, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Galante Jozef Jánsky, prednosta Okresného úradu v Dunajskej Strede Michal Deraj, Libuša Klučková, predsedníčka Okresnej pobočky Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Jozef Schwartz, predseda Židovskej náboženskej obce Dunajská Streda a hlavná organizátorka slávnosti Jana Svetlovská, riaditeľka Žitnoostrovského osvetového strediska.
V úvode Edita Tilajčíková vyzdvihla,
že „8. máj 1945 sa stal historickým medzníkom nielen pre obyvateľov Slovenska, ale aj celej Európy. Ukončil sa ním najkrvavejší konflikt v novodobých dejinách Európy...
Tak ako v mnohých iných mestách a pri mnohých iných pamätníkoch sveta, aj v Dunajskej Strede sa každoročne stretávame začiatkom mája, aby sme vzdali poctu a vďaku všetkým, ktorí bojovali a padli v boji za naplnenie túžby po slobodnom a mierovom živote.“
Na pietnej spomienke prítomných s úctou pozdravil predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Galante Jozef Jánsky.
Vo svojom historickom prehľade považoval za dôležité povedať, že „položením vencov si uctíme nielen padlých hrdinov 2. svetovej vojny, ale všetkých tých, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zaslúžili o porážku nemeckého fašizmu.“
Ako povedal, ani po 78 rokoch nesmieme zabúdať, aké boli ciele rasistického, utláčateľského, nacistického Nemecka, ktoré pre národnosť odvlieklo do koncentračných táborov 80-tisíc ľudí, z ktorých takmer 70-tisíc zomrelo.
„Mier nie je samozrejmosť, preto musíme urobiť všetko a všetci pre mier,“ zdôraznil rečník.
Michal Deraj, prednosta Okresného úradu Dunajská Streda, vo svojom slávnostnom príhovore upozornil, že si pripomíname koniec najväčšieho a najničivejšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva; uctievame si obete tých, ktorí položili svoje životy za nás. „Vďaka ich hrdinstvu dnes žijeme v mieri a v prosperite. Nikdy na nich nesmieme zabudnúť,“ povedal. „Môžeme iba dúfať, že sme sa ako ľudstvo poučili a už nikdy nepripustíme vznik svetovej vojny.
V Európe vznikla nielen druhá, ale aj prvá svetová vojna. Poučení históriou sme vytvorili Európsku úniu, spoločenstvo ekonomicky, politicky a kultúrne spolupracujúcich a v mieri spolunažívajúcich národných štátov,“ pokračoval vo svojom príhovore prednosta okresného úradu. „V tomto mierovom a bratskom duchu rozvíjajme naše rozmanité, európske spoločenstvo národov. Buďme príkladom pre celý svet.“
Po slávnostných príhovoroch položili predstavitelia mestských aj okresných inštitúcií a škôl mesta vence spomienky.
Zábery z pietnej slávnosti si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Text a foto: Vince Rózsár
Toto ste už čítali?
Sociálna poisťovňa od januára zvýši dôchodky o 2,1 %
Sociálna poisťovňa (SP) od januára budúceho roka zvýši...