Triaška, horúčka, bolesti hlavy a svalov. Tieto vedľajšie účinky sa môžu objaviť po podaní oboch dávok rovnakej vakcíny proti koronavírusu. Výsledky štúdie s názvom Com-Cov pod taktovkou Oxfordskej univerzity však ukázali, že pri miešaní vakcín je počet krátkodobých vedľajších účinkov zvýšený. Konkrétne sa zamerali na vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia Pfizer/BioNTech.
Štúdia sa začala vo februári s cieľom zistiť, či podanie druhej dávky inej vakcíny môže poskytnúť dlhodobejšiu imunitu. Chceli tiež testovať schopnosť takejto kombinácie ochrániť pred novými variantmi. Predbežné výsledky publikované v prestížnom vedeckom časopise The Lancet prekvapili aj výskumníkov.
Výskumu sa zúčastnilo 830 osôb nad 50 rokov. Jeden z desiatich dobrovoľníkov po podaní oboch dávok od AstraZenecy s odstupom štyroch týždňov sa sťažoval na horúčkovitosť. Ak človek dostal jednu dávku od Pfizeru a druhú od AstraZenecy v rôznom poradí, podiel stúpol na približne 34 %.
Podobne sa častejšie objavovali aj ostatné nežiaduce účinky, ako sú bolesti svalov, hlavy a malátnosť. V apríli do vedeckej štúdie zapojili ďalších 1 050 dobrovoľníkov. Popri prvotnom páre vakcín teraz testujú aj kombináciu Moderna a Novavax. Prvé kompletné výsledky štúdie plánujú zverejniť v júni.
ma7.sk/cas.sk
Toto ste už čítali?
Odviezli zelený odpad z malých záhradkárskych zón
V sobotu odviezli jesenný zelený odpad z malých...