Back to top

Milí Dunajskostredčania!

Publikované: 24. apríl 2020 - 12:41
Posledný aprílový víkend patrí v Dunajskej Strede tradične hodom. V mesiaci svätého Juraja oslavujeme patróna nášho mesta.
Milí Dunajskostredčania!

Pred tisíc rokmi vydal Svätý Štefan zákon, v zmysle ktorého každá desiatka osadlostí musí mať jeden kostol. Tak bol na území nášho mesta postavený prvý drevený kostolík, za patróna ktorého si miestni zvolili patróna rytierov, vojakov a skautov, svätého Juraja. Dnešný deň, 24. apríl, je oslavou tohto slávneho veľkomučeníka a zároveň ho po celej Európe považujú za neoficiálny začiatok jari. V Dunajskej Strede si súčasne s jeho menom pripomíname založenie mesta zjednotením s okolitými obcami. V tomto duchu sa stalo peknou tradíciou vzdať úctu a vyjadriť uznanie za neúnavnú prácu našim významným osobnostiam v rámci Dní Svätého Juraja. Najprestížnejšie ocenenia nášho mesta za zásluhy v oblastiach spoločenského života, kultúry a športu sa v uplynulých rokoch odovzdávali na slávnostnom galavečere osobnostiam, ktoré sa narodili, žijú v Dunajskej Strede a zveľaďujú jeho meno po celom svete.

Tento príjemný jarný víkend, sprevádzaný vystúpeniami známych a renomovaných umelcov bol v posledných rokoch dejiskom priateľských stretnutí. Mnohí z našich „odsťahovalcov“ sa opakovane vracajú do nášho mesta, nezabúdajú na svoje korene. Vždy bolo pre nás veľkou cťou privítať ich na Stretnutí rodákov Dunajskej Stredy. S radosťou k nám prichádzali aj delegácie z partnerských miest, s ktorými sme v poslednú aprílovú nedeľu spolu slávili Svetový deň partnerských miest.

Milí Dunajskostredčania! V tomto roku sa oslavy Dní Svätého Juraja konať nemôžu. Mestské ocenenia budú odovzdané pri inej príležitosti. Verím však, že budúci rok, v roku 2021, budú  temné mraky koronavírusu patriť k tieňom minulosti a my budeme opäť môcť oslavovať spoločne.

Prajem Vám krásny slnečný víkend. Dávajme pozor na seba, dávajme pozor na svojich spoluobčanov!

Zoltán Hájos primátor

Toto ste už čítali?

Cookies