Back to top

Minimálna mzda 1000 EUR bude realitou?

Publikované: 25. marec 2024 - 15:03
Rezort práce predkladá do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa mení výpočet minimálnej mzdy. Ak ho schváli parlament, nový spôsob výpočtu začne platiť v roku 2026.
Minimálna mzda 1000 EUR bude realitou?

Minimálna mzda by mala predstavovať 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Zmenu predstavil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš s tým, že novelu zákona o minimálnej mzde predkladajú do medzirezortného pripomienkového konania.

Celý proces medzi zástupcami zamestnávateľov a odborárov ale ponecháva tak, ako funguje aj doteraz.

„Aj naďalej budú môcť sociálni partneri uzavrieť dohodu o minimálnej mzde do konca júla a oznámiť to rezortu práce. Pokiaľ sa nedohodnú, vytvoríme ešte priestor na rokovaní tripartity do konca augusta. Pokiaľ ani dovtedy nedôjde k dohode, nastúpi automat a po novom sa minimálna mzda stanoví ako 60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov,“ 

- vysvetlil Tomáš. 

"Ak sa legislatívu podarí schváliť v parlamente počas tohto roka, tak minimálna mzda by takto mala byť stanovená v roku 2026,"

- povedal.

V tomto roku máme minimálnu mzdu 750 eur. 

"Podľa odhadu automatu, ktorý vypočíta minimálnu mzdu ako 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov, by minimálna mzda v roku 2025 mala predstavovať 816 eur. Tá ešte bude vypočítaná podľa starého automatu. Ale už od roku 2026, keď budú použité nové pravidlá, tak by sa mala šplhať na úroveň 920 eur a ku koncu volebného obdobia v roku 2027 by mala dosiahnuť 969 eur, čo je už zaujímavá suma"

- priblížil Tomáš. Na minimálnu mzdu sú samozrejme naviazané nočné a víkendové príplatky za prácu, ktoré rovnako budú rásť.

Prečo je dôležité zvyšovať minimálnu mzdu?

"Hrubá minimálna mzda je vyššia už aj v Chorvátsku, ktoré je najnovším členom únie a okrem Maďarska ju majú vyššiu ako my aj všetky krajiny V4. V Poľsku je minimálna mzda už skoro tisíc eur,"

- povedal štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš. Ako dodal, ešte horšie sme na tom v tom, čo si za ňu môžeme kúpiť. 

"V kúpnej sile nás predbiehajú takmer všetci, dokonca aj Rumunsko. Keď sa pozrieme na to, čo si reálne ľudia môžu za minimálnu mzdu na Slovensku kúpiť a čo inde, tak dôvod na razantnejšie zvyšovanie minimálnej mzdy tu skutočne je," 

- uzavrel Ondruš.

Minimálnu mzdu momentálne poberá na Slovensku približne 140 tisíc ľudí.

ma7.sk/pluska.sk

Toto ste už čítali?

Cookies